Solucan Kulesi

İllüstrasyon © Ecofilms

Solucan kulesi, hem toprağı iyileştirmek ve beslemek için, hem de mutfak artıklarını değerlendirerek toprağa geri döndürmek için kullanabileceğiniz oldukça verimli bir yöntemdir. Kuledeki solucanlar içeriye koyacağınız mutfak artıklarının üzerinde oluşan bakteriler ile beslenerek, zengin gübrelerini bahçenizdeki toprağın doğrudan içine bırakacak ve bahçenizi besleyecektir. Solucan kulesi, hem yapımı hem de bakımı az emek gerektirmesiyle birlikte toprağınıza büyük faydalar sağlayan bir yöntemdir.

Peki, solucan kulesi nasıl yapılır?

İhtiyacımız olan malzemeler ve gereçler (bunlar bizim solucan kulesini yaparken kullandığımız malzemeler olup, aynı işlevi görecek farklı malzemeler kullanarak da kulenizi yapabilirsiniz, yine de kullanılan malzemeler bulmakta hiç zorlanmayacağınız malzemelerdir).

 • En az 200-250 mm. çapında (daha geniş olması daha iyi olacaktır) ve 1 metreden uzun bir adet PVC boru (eğer geçmeli olursa geçiş kısmı kapak yapmanızda kolaylık sağlayacaktır)
 • Matkap ve serçe parmağınız kalınlığında bir uç
 • Sineklik (eğer geçmeli borunuz varsa) ya da kulenizi sineklerden koruyabilecek bir kapak (örneğin soba borularının deliklerine takılan kapaklar işe yarayabilir)
 • Borunun geçme kısmını kesebileceğiniz bir testere (eğer başka bir kapak çeşidi kullanacaksanız testereye ihtiyacınız olmayabilir)
 • Yaklaşık bir kova kadar beklemiş gübre
 • Malç veya saman
 • Su
 • Ve en önemlisi, kırmızı toprak solucanı ya da kompost solucanları dediğimiz solucan türüne ihtiyacınız var (İng. Red Wiggler, Lat.Eisenia foetida veya Eisenia andrei)

Burada öncelikle solucanları nereden ve nasıl bulabileceğimiz konusuna değinmek gerekiyor. Solucanları bulmanın kolay ve macerasız yolu, onları satın almak. İnternette veya bir ihtimal canlı balık yemi satan dükkânlarda kırmızı solucanlardan bulmanız mümkün. Diğer yol ise solucanlarınızı özellikle yağmurlu mevsimde olmak üzere nemli topraklarda, dere yataklarında, beklemiş gübre yığınlarında ve özellikle de kompost yığınlarının orta kısımlarında aramaktır.

Yapacağınız ilk şey PVC borunun bağlantı kısmını testere yardımıyla kesmek olacak. Ardından boru üzerinde, borunun yarısının biraz aşağısından itibaren matkap kullanarak delikler açın. Bu delikleri kulenin içindeki solucanların içeriye girip çıkmasını sağlamak için açıyoruz, yani delikler tamamen toprağın içinde kalmalı. Eğer delikler çok düzgün olmazsa bir eğe veya zımpara yardımıyla kenarlarını yumuşatabilirsiniz.

Boruyu hazırladıktan sonra delikler tamamen toprağın içinde kalacak şekilde boruyu gömün. Ardından beklemiş gübreyi koyup üstünü az bir miktar malç veya samanla kaplayın. Bu kısımda gübrenin oturması için birkaç gün beklemeniz faydalı olacaktır. Ardından solucanlarınızı yerleştirebilirsiniz. Solucanları yerleştirdikten sonra borunun ağzı tamamen kaplanıp bir kısmı da dışarıya sarkacak şekilde sinekliği yerleştirip borunun geçme kısmını ters çevirerek üzerini kapattığınızda sineklik tamamen oturmuş olacak ve kuleniz sinek ve böceklerden korunacaktır.

Bundan sonra yapmanız gereken tek şey solucanlarınızı birkaç günde bir mutfak artıklarınızla beslemek olacaktır. Aşırı fazla yiyecek atmamaya dikkat edin. Başta solucan sayınız fazla değilse azar azar yiyecek atarak solucanlarınızın nüfusu çoğaldıkça miktarı arttırabilirsiniz. Bu noktada Mary Appelhof’un önerdiği miktarı da hatırlatalım: Günde yarım kilo artık için bir kilo solucan yeterlidir. Birkaç haftada bir sulamanızda da fayda var çünkü kulenin nemli kalması solucanlar için daha rahat bir ortam oluşmasını sağlar. Yine de ara sıra içerideki ıslaklık miktarını kontrol edin ve aşırı ıslak olmamasını sağlayın. Eğer çok ıslak olursa solucanlarınız boğulacaktır.

Ve solucan kuleniz hazır! Bitirmeden önce birkaç önemli hatırlatma yapalım:

 • Kuleye koyabileceğiniz artıklar meyve-sebze artıkları, ufalanmış yumurta kabukları, çay poşetleri gibi artıklar olabilir. Et, süt, yağlı yiyecekler ve tahıl gibi artıkları pek tercih etmeyin çünkü koku, sinekler ve kemirgenlerle ilgili sorunlar yaşayabilirsiniz. Ayrıca özellikle asidik artıklar olmak üzere tek bir atıktan çok fazla atmamaya dikkat edin. Bununla beraber atıklarınızı atarken kulenin dibindeki birikintiyi biraz açıp atıkları attıktan sonra üzerini kapatmak koku ve sinek sorununu çözmeye yardımcı olacaktır. Kesinlikle inorganik atık atmayın.
 • Kulenizin aşırı güneş ve aşırı yağmur almamasına dikkat edin.
 • Bir süre sonra dipte çok az ya da hiç gübre kalmayacak ve yerinde solucanların toprak için faydalı dışkıları birikecektir. Bu dışkı bir süre sonra bolca biriktiğinde tamamen almamaya ve solucanlarla kozalarına zarar vermemeye dikkat ederek bir kısmını alıp bahçenizin farklı noktalarında kompost olarak kullanabilirsiniz.
 • Karşılaşmanız muhtemel olan sorunlardan ikisi yoğun koku ve içerideki havanın azalması sebebiyle kulenin içinin aşırı ıslak olması olabilir. Bu durumu düzeltmek için bir süre kuleye atık atmayıp içerideki her şeyin bitmesini bekleyebilir içerideki birikintiyi çok yavaş ve dikkatli davranarak karıştırıp havalandırabilirsiniz. İçerideki ıslaklığı kontrol etmeyi unutmayın. Aşırı ıslak olması durumunda ara sıra deliklerin tıkalı olup olmadığına bakabilir ya da gerekiyorsa boru üzerinde daha fazla delik açabilirsiniz.
 • Son olarak solucanları doğal ortamlarından alıp onları bir yere kapatmanın üzerinizde bir sorumluluk yarattığını unutmayın. Onlar da kendilerine özgü ihtiyaçları olan canlılar, yani solucanlarınız için sağlıklı bir ortam yaratıp bunun bakımını yapmanız çok önemli. Eğer doğru yiyecekleri verip onlarla ilgilenirseniz, onlar da çoğalıp yayılarak sizin bahçenizle ilgileneceklerdir.

Kaynaklar:

Yazan: Timuçin Şahin

3 Responses to “Solucan Kulesi”

 1. BİNGÜL ERDİNÇ dedi ki:

  Hiç bir şey bilmezken, çok ilgi duyduk. Biz de PERMA-KÜLTÜR

  takipçisi olduk.( Yaşımız 70’in üstünde. )

 2. Argesol dedi ki:

  Çok teşekkürler. Çok farklı ve aydınlatıcı konulara değinmişsiniz.

 3. ahmet dedi ki:

  teşekkürler

Trackbacks/Pingbacks

 1. Yeni Dostlar ve Solucan Gübresi – Su teresi - […] Solucan gübresi arazide besin üretirken ve toprağı onarırken bizim için önemli bir bileşen olacak. Üstelik onları anlamak döngüyü anlamamıza…
 2. Solucanlar Nasıl Yakalanır? Solucan Çıkarma Yöntemleri Nelerdir? - […] Solucan kulesi yapımı için kullanılan bir PVC boru – Kaynak […]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*