Okullarda Permakültür Bahçeleri Hayat Buluyor

Sancaktepe Belediyesi’nin sahiplendiği EKO-PER “Ekolojik Bahçe ve Permakültür Uygulamaları” projesi gelecek nesillere yaşanabilir ve nefes alınabilir mekanlar bırakmak amacıyla başlatıldı.

EKO-PER projesi kapsamında Sancaktepe bölgesinde pilot olarak seçilen Mustafa Karaşahin İlköğretim Okulu ve Sancaktepe Anadolu Lisesi bahçeleri ekolojik bahçe haline getirildi. Mart sonunda permakültür dersleri ile açık alan sınıflarında başlanacak olan yeşil eğitim modeli, mevcut müfredatı da destekleyecek şekilde tasarlandı.

2011 yılında Maltepe’de yapılan ilk uygulamanın ardından proje kapsamının genişletilmesi ve Montessori gibi alternatif eğitim teknikleri ile geliştirilerek örnek bir model haline getirildi. İstanbul Üniversitesi’nin danışmanlığı ile geliştirilen model, Mustafa Enes Sever ve Didem Çivici’nin yöneticiliği kapsamında ve Sancaktepe Belediyesi’nin projeyi sahiplenmesi ile hayata geçti.

11 Mart Pazartesi ilk bahçenin açılışını yapan Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, “Ekolojik Bahçeler ve Permakültür Uygulamaları projesi ile amacımız; çocuklarımızın doğayı, hayvanları, bitkileri, toprağı sadece kitaplardan ya da televizyonlardan görüp öğrenmelerinin önüne geçmek. Bu sayede öğrencilere, çevreleri üzerinde etkiye sahip oldukları bilinci aşılandığı gibi, eko-sistemlerle bağları da güçlendiriliyor. Çocuklar, sınıf dışında ya da doğal ortamda yapılan çalışmalarda kendileriyle çevreleri arasında bağ kurarlar ve bu bağ sayesinde her hareketlerinin çevrelerini etkilediği gerçeğini kavrarlar. Bu durum beraberinde sorumluluk getirir ve birer birey olduklarında da bu kavram ‘toplum/topluluk sorumluluğu bilinci’ne dönüşür,” dedi.

Ulusal bir modele dönüşmesi ümit edilen EKO-PER projesinin paydaşları arasında İstanbul Üniversitesi, Montessori ve Kaynaştırma Eğitimini Geliştirme Derneği, Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yer alıyor.

Destekleyenler arasında ise İkibin50 Dergisi, Eko Yapı Dergisi ve Ekosol Tarım bulunmakta. Bahçelerden bölgedeki tüm öğrencilerin faydalanabileceği bu örnek proje kapsamında öğrenciler permakültür uygulamaları hakkında bilgi sahibi olacak ve bu uygulamaları permakültür tasarımcısı eğitmenler tarafından verilen derslerde öğrenecekler.

2 Responses to “Okullarda Permakültür Bahçeleri Hayat Buluyor”

  1. safak arikoglu dedi ki:

    Ben Ahmet Barindirir ilkokulunda 1. Sinif ogretmeniyim ( Ankara Cankaya da)Okullarda Ekolojik Bahce ve Permakultur projesi ilgimi cekti okulumuzun 2 donum kadar (belki daha fazlada olabilir) agaclik alani var. Projenizi yapabilirmiyiz ve proje hakkinda bilgi verebilirmisiniz. Tesekkurler

  2. Didem Çivici dedi ki:

    Merhabalar,

    didemcivici@hotmail.com dan haberleşebiliriz dilerseniz. Yardımcı olmaya çalışırım.

Trackbacks/Pingbacks

  1. Okullarda Ekolojik Bahçe ve Permakültür Eğitimi 1 (Eğitmenler ve Ebeveynler için) | ÇEVRECİ ETKİNLİKLER - [...] EKO-PER Projeleri: http://permacultureturkey.org/eko-per-projesi/ http://permacultureturkey.org/ekoper-2/ [...]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*