DÖNÜM HATTI (KEYLINE®) TASARIMI PLANLAMA ESASLARI, İLERİ DÜZEY DÖNÜM HATTI TASARIMI & UYGULAMA EĞİTİMİ

11
Ekim
2019

<<– Kurs takvimine dönüş

DÖNÜM HATTI (KEYLINE®) TASARIMI PLANLAMA ESASLARI, İLERİ DÜZEY DÖNÜM HATTI TASARIMI & UYGULAMA EĞİTİMİ

Kayıt ve Rezervasyon

Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü (TPAE) ve Potlak Onarım İşbirliği ortaklığında 11-15 Ekim 2019’da Owen Hablutzel eğitmenliğinde gerçekleştirilecek kurs en az 11, en fazla 25 kişinin katılımıyla gerçekleşecektir.

Kayıt olmak için TIKLAYIN.

Kursa kayıt SADECE bağlantıdaki formu doldurarak mümkün olacaktır. Ödeme ve konaklamayla ilgili detaylar formu doldurduğunuzda Potlak Onarım İşbirliği ekibi tarafından size iletilecektir.

Kursun dili İngilizce olup ardıl çeviri yapılacaktır.

Dönüm Hattı Tasarımı Yöntemi ve Pratiği Nedir?
Dönüm Hattı Tasarımı 1940’larda Avustralya’dan ortaya çıkmış ve ‘kalıcı bir tarım’ yaratmaya yönelik bütüncül sistem yaklaşımını ele alan ilk çiftlik planlama yöntemlerinden biridir. Yaratıcısı olan P.A. Yeomans; jeoloji, hidroloji ve toprak bilimi alanlarındaki bilgilerinden yararlanarak kuraklığa karşı dayanıklı ve yüksek verime sahip, çeşitlilik içeren çiftlikler kurulabilmesi için planlama araçları ve yenilikler geliştirmiştir. Yeomans, yaratıcı ve kendini kanıtlamış Yeomans sabanını ve Keyline (Dönüm Hattı) örüntüsü ile toprak işleme yöntemlerini kullanarak şaşırtıcı bir hızla ve uygun maliyetlerle üst toprak yaratılabileceğini göstermiştir.

Yeomans sabanı nedir?
Yeomans, su hasadına ve toprak yaratmaya yönelik yeniliklerinin bir parçası olarak toprağı çevirmeyen ve derin sürme sağlayan bir tür çizel pulluk olan Yeomans sabanını geliştirmiştir. Bu uygulamanın hedefi mevcut toprak katmanlarını ters yüz etmeden, toprak canlılığına zarar vermeden asgari müdahale ile toprak sıkışmasını ortadan kaldırmak ve toprak profillerinin havalandırılmasını sağlamaktır. Zemini yarıp gevşetme için uygun jeomorfik örüntü ile kullanıldığında –Keyline (Dönüm Hattı) örüntüsü ile toprak işleme olarak bilinir– toprak nemi ve canlılığında belirgin ölçüde artış ve hızla üst toprak oluşumu gibi olumlu sonuçlar yaratır. Yabani ot ve erozyon kontrolü alanlarında da olumlu sonuçlar elde edilmiştir.

Eğitmen: Owen Hablutzel uluslararası alanda danışmanlık ve eğitim veren tam zamanlı bir eğitmendir. Bütüncül Yönetim konusunda Savory Enstitüsü tarafından akredite olan Hablutzel, Keyline (Dönüm Hattı) Tasarım Yöntemi eğitmenliği de yapmaktadır. Owen, 2007’den bu yana onarıcı yöntemler ile toprak verimliliğini ve tüm arazi genelinde su tutma kapasitesini artırmak için çalışmaktadır. Bütüncül yaklaşımı ile çiftlikler ve arazi yönetimi yapan organizasyonlarla birlikte çalışarak ABD’nin batısında ve dünyanın birçok kurak yöresinde daha verimli araziler, sağlam çiftlik ekonomileri ve dirençli su havzaları yaratabilmek için destek sağlamaktadır.

Bu eğitim ile:
• Keyline (Dönüm Hattı) Tasarımı yönteminden faydalanarak bütüncül bir çiftlik planı oluşturmayı ve uygulamayı öğrenin.
• Hızlı biçimde sağlıklı ve biyolojik açıdan canlı bir üst toprak yaratmanın sırlarını keşfedin.
• Arazinizin tüm yüzeyini kapsayan su hasadı planlaması yapın.
• Arazinizin, çiftliğinizin, otlak alanlarınızın ve tüm işletmenizin semeresini ve direncini arttırın.
• Vizyonunuzu hayata geçirmek için Dönüm Hattı Tasarımı’ndan yararlanın.
• Dönüm hattı örüntüsü ile toprak işlemenin saptama ve uygulamasını öğrenin.
• Çiftlik altyapısı, tasarımı ve işlevlerini yüksek verim ve sinerji oluşturacak şekilde bütünleştirin.
• Çok yıllık bitkileri içeren tarımsal ormancılık faaliyetleri ile olası sinerji imkanlarını araştırın.
• Maliyetlerinizi ve dış girdilere olan bağımlılığınızı azaltın, kârlılığınızı artırın ve yaşam kalitenizi yükseltirken geçim kaynaklarınızı çoğaltın.
• Yeomans sabanını kullanarak uygulayabileceğiniz geniş olanakları tanıyın.
• Araziniz için yaratıcı bir vizyon geliştirin.
• Vizyonunuzu hayata geçirmek için Keyline (Dönüm hattı) Kalıcılık Ölçeğinden faydalanın.
• Dönüm hattı tasarımı bulgularıyla bütüncül çiftlik planlama ve uygulamasını öğrenin.
• Dönüm hattı geometrisini arazide keşfedin.
• Coğrafi Bilgi Sistemleri (GIS) kullanarak düşük maliyetle eşyükselti ölçüm (topoğrafik haritalama) uygulamasını öğrenin.
• Günümüzün değişen koşullarında çiftliğinizi ve faaliyetlerinizi başarıya ulaşacak şekilde uyarlayın.

Eğitim Programından Genel Başlıklar
(Eğitimin en etkili ve verimli şekilde gerçekleştirilmesi için programda değişiklikler yapılabilir)

• Dönüm Hattı Tasarım yöntemine genel bakış
• Yeomans ve Dönüm Hattı tasarımının öyküsü
• Bütüncül Çiftlik Planlama için Dönüm Hattı Kalıcılık Ölçeği
• Coğrafya ve arazinin tasarımda kullanımı – Dönüm Hattı geometrisi
• Su & kuraklığa dirençlilik
• Çok işlevli, çok yıllık bitkilerden oluşan tarımsal ormancılık faaliyetlerinin genel çerçevesi ve yaklaşımı
• Arazinizde su verimliliğini artırma

Kursun üçüncü günden itibaren Keyline (Dönüm Hattı) Tasarımı eğitimi verilecek ve uygun bir çizel pullukla arazide toprak altı uygulaması yapılacaktır. Yöntemin açık ve adım adım bir eğitim yaklaşımıyla anlatılacağı kurs, zengin içeriğiyle tasarım ve yönetim dağarcığınıza çok çeşitli pratik beceriler ve seçenekler katacak.

Kurs ücreti
2300 TL (%18 KDV dahildir)

Konaklama
Konaklama organizasyonu Potlak Onarım İşbirliği tarafından üstlenilmiştir. Kayıt formundaki bilgiler dışındaki ihtiyaçlarınız için konaklamayla ilgili 05467825686 numaralı telefondan Gökçe Okullu’ya, kursun içeriği ve Dönüm Hattı Tasarımı’yla ilgili 05322271739 numaralı telefondan Edwin Clarke’a ulaşabilirsiniz.

Kayıt ve Rezervasyon

Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü (TPAE) ve Potlak Onarım İşbirliği ortaklığında 11-15 Ekim 2019’da Owen Hablutzel eğitmenliğinde gerçekleştirilecek kurs en az 11, en fazla 25 kişinin katılımıyla gerçekleşecektir.

Kayıt olmak için TIKLAYIN.

Kursa kayıt SADECE bağlantıdaki formu doldurarak mümkün olacaktır. Ödeme ve konaklamayla ilgili detaylar formu doldurduğunuzda Potlak Onarım İşbirliği ekibi tarafından size iletilecektir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*