4-17 Temmuz 2020 Permakültür Tasarım Sertifikası (PDC) Kursu – Urla, İzmir

4
Temmuz
2020

<<– Kurs takvimine dönüş

Urla, İzmir’de gerçekleştirmeyi planladığımız Permakültür Tasarım Sertifikası (PDC) Kursumuzu, normalleşme sürecinin başlamasına rağmen, mevcut psikolojik ve toplumsal koşulların, kursun verimliliğini ve etkisini olumsuz yönde etkileyeceğine kanaat getirdiğimiz için iptal edilmiştir.

Güncel dijital araçların kullanım şeklinin, öğretim yaklaşımımız ve kurslarımızın amaçladığı faydanın en önemli koşullarından biri olan birebir insan temasının yerini tutamayacağına dair kanaatimiz sebebiyle de henüz dijital bir kurs planlamamaktayız. Pandemi gündeminin devam etmesi durumunda, dijital eğitim alanındaki araçları daha profesyonel bir yaklaşımla ele alacak çalışmaları gerçekleştirmeyi umuyoruz.

İlginiz için teşekkür eder, sağlıklı ve huzurlu günlerde buluşmayı dileriz.


Kayıt ve Rezervasyon

Yer ve Gök Onarıcı Tasarım Merkezi tarafından düzenlenen kurs en az 25, en fazla 50 kişinin katılımıyla gerçekleşecektir. Asgari katılımcı sayısına ulaşılamaması durumunda kursun eğitmenleri ve enstitü yöneticilerinin görüşleri doğrultusunda kurs iptal edilebilir.

Kurs kayıtları sadece Yer ve Gök Onarıcı Tasarım Merkezi web sitesi üzerinden yapılmaktadır.

ÜCRET BİLGİSİ ve ÖN KAYIT FORMU İÇİN TIKLAYIN.

Eğitmenler: Mustafa F. Bakır, Iraz Candaş, Evren Yıldırım


Kurs İçeriği

Permakültür Tasarım Sertifikası (PDC) Kursu, Bill Mollison tarafından yazılan “Permakültür: Bir Tasarımcının El Kitabı”na (Permaculture: A Designer’s Manual) dayanan 72 saatlik, yoğun teorik içerikli ve uluslararası geçerliliği olan bir tasarım kursudur.

72 saat süren kurs, permakültür tasarımcısı olmak için gerekli temeli sağlar ve katılımcıların “Permakültür Tasarım Sertifikası” ve “permakültür tasarımcısı” unvanı almasıyla sonuçlanır.

Kurs, permakültürün temelini oluşturan ilkelerin tanımlanmasının ardından örüntü kavrayışı, toprak ve su gibi başlıklar altında yeryüzünün farklı bölge ve iklim koşullarındaki temel tasarım yaklaşımlarını inceler. Bunların yanı sıra görünmez yapılar da dâhil olmak üzere mevcut insan yerleşkeleri ve örgütlenme biçimlerinin permakültür tasarımcısı olarak nasıl ele alınması gerektiğini anlatır.

Kurs içeriğinin omurgasını oluşturan başlıklar:

 • Permakültür Kuramı (İlkeleri ve Etikleri)
 • Tasarımda Kavramlar ve Temalar,
 • Tasarımda Metodoloji,
 • Örüntü Kavrayışı,
 • İklimsel Etkenler,
 • Ağaçlar ve Enerji Akışları,
 • Su ve Toprak Yapıları,
 • Toprak,
 • Kurak Alan Stratejileri,
 • Ilıman İklim Stratejileri,
 • Tropik İklim Stratejileri,
 • Akuakültür (Su Ürünleri),
 • Alternatif bir Küresel Millete Yönelik Stratejiler (Görünmez Yapılar)

Kurs programının amacı, bu bilgiler doğrultusunda, gezegenin her türlü iklim ve bölgesinde uygun tasarımlar ve stratejiler hazırlayıp hayata geçirebilecek tasarımcılar yetiştirmektir.

Permakültür Tasarım Sertifikası (PDC) Kursu’nun uygulaması, kursun son günlerinde yapılan “tasarım uygulaması”dır. Bu uygulamada, katılımcılar uygun görülen sayıda ekiplere ayrılarak gerçek bir arazide, danışanın gerçek ihtiyaçları doğrultusunda hayatlarının ilk permakültür tasarımını yapar ve kurs sonunda tasarım projelerini tüm ekibe ve danışana sunarlar.


Kurs Mekanı

Kurs, Bademler Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Doğal Yaşam Köyü‘nde gerçekleşecektir.


Günlük Program

 • 10:00-11:30 (1. oturum)
 • 11:30-12:00 (Mola, yiyecek ve içecek ikramı)
 • 12:00-13:30 (2. oturum)
 • 13:30-14:30 (Öğle arası)
 • 14:30-16:00 (3. oturum)
 • 16:00-16:30 (Mola, yiyecek ve içecek ikramı)
 • 16:30-18:00 (4. oturum)

Sertifika

Permakültür Tasarım Sertifikası (PDC) Kursu 48 oturumdan (72 saat) oluşan toplam 13 günlük bir kurstur. Kurs bitiminde tam katılım gösteren, kursun sonundaki grup çalışmasında ve proje sunumunda aktif rol alan ve kurs sonu partisini kaçırmayan katılımcılar, Permakültür Araştırma Enstitüsü onaylı sertifika almaya hak kazanacaklardır.

Permakültür Tasarım Sertifikası (PDC) Kursu’nun tamamlanmasında tek ölçüt kursun tüm süreçlerine tam katılımdır.


Yer ve Gök Onarıcı Tasarım Merkezi tarafından düzenlenen kurs en az 25, en fazla 50 kişinin katılımıyla gerçekleşecektir. Asgari katılımcı sayısına ulaşılamaması durumunda kursun eğitmenleri ve enstitü yöneticilerinin görüşleri doğrultusunda kurs iptal edilebilir.

Kurs kayıtları sadece Yer ve Gök Onarıcı Tasarım Merkezi web sitesi üzerinden yapılmaktadır.

ÜCRET BİLGİSİ ve ÖN KAYIT FORMU İÇİN TIKLAYIN.


Bursluluk

Permakültür Araştırma Enstitüsü, tüm kurslarında ihtiyaç sahibi olduğuna kanaat getirilen kişilere, farklı miktarlarda “eğitim bursu” imkanı sağlamaktadır.

Burs talebinizi “Ön Kayıt Formu”nu doldururken “Eklemek İstedikleriniz” bölümünde belirtmeniz durumda, Yer ve Gök Onarıcı Tasarım Merkezi Kurs Koordinatörü Nazan Sönmez size sonraki adımlarla ilgili bilgiler içeren bir e-posta gönderecektir. Bu e-postada belirtilen koşullara uygun bir talebin sağlanması burs başvurunuzun değerlendirilmesi açısından vazgeçilmezdir.

Burslarla ilgili tüm kararlar kursun eğitmenleri, enstitü yöneticileri ve organizasyon sorumlusu olan Yer ve Gök Onarıcı Tasarım Merkezi ekibi tarafından oybirliği ile verilir.


Organizasyonla ilgili tüm sorularınız için egitim [@] yergoktasarim.com adresine yazmanızı rica ederiz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*