2020’nin ilk Permakültür Tasarım Sertifikası (PDC) Kursu İstanbul’da

18
Ocak
2020

<<– Kurs takvimine dönüş

2020 kurslarımız, İstanbul’da gerçekleştireceğimiz, 4 buluşmada tamamlanacak yarı zamanlı Permakültür Tasarım Sertifikası (PDC) Kursu’yla başlıyor!

1. Buluşma: 18-21 Ocak 2020
2. Buluşma: 15-18 Şubat 2020
3. Buluşma: 14-17 Mart 2020
4. Buluşma: 22 Mart 2020


Kayıt ve Rezervasyon

Kurs kayıtları sadece Yer ve Gök Onarıcı Tasarım Merkezi web sitesi üzerinden yapılmaktadır. Kursun ücret bilgisini içeren kayıt sayfasına ulaşmak için lütfen TIKLAYIN.

Yer ve Gök Onarıcı Tasarım Merkezi tarafından düzenlenen kurs en az 25, en fazla 35 kişinin katılımıyla gerçekleşecektir. Asgari katılımcı sayısına ulaşılamaması durumunda kursun eğitmenleri ve enstitü yöneticilerinin görüşleri doğrultusunda kurs iptal edilebilir.

Eğitmenler: Mustafa F. Bakır, Iraz Candaş, Evren Yıldırım


Kurs İçeriği

Permakültür Tasarım Sertifikası (PDC) Kursu, Bill Mollison tarafından yazılan “Permakültür: Bir Tasarımcının El Kitabı”na (Permaculture: A Designer’s Manual) dayanan 72 saatlik, yoğun teorik içerikli ve uluslararası geçerliliği olan bir tasarım kursudur.

72 saat süren kurs, permakültür tasarımcısı olmak için gerekli temeli sağlar ve katılımcıların “Permakültür Tasarım Sertifikası” ve “permakültür tasarımcısı” unvanı almasıyla sonuçlanır.

Kurs, permakültürün temelini oluşturan ilkelerin tanımlanmasının ardından örüntü kavrayışı, toprak ve su gibi başlıklar altında yeryüzünün farklı bölge ve iklim koşullarındaki temel tasarım yaklaşımlarını inceler. Bunların yanı sıra görünmez yapılar da dâhil olmak üzere mevcut insan yerleşkeleri ve örgütlenme biçimlerinin permakültür tasarımcısı olarak nasıl ele alınması gerektiğini anlatır.

Kurs içeriğinin omurgasını oluşturan başlıklar:

 • Permakültür Kuramı (İlkeleri ve Etikleri)
 • Tasarımda Kavramlar ve Temalar,
 • Tasarımda Metodoloji,
 • Örüntü Kavrayışı,
 • İklimsel Etkenler,
 • Ağaçlar ve Enerji Akışları,
 • Su ve Toprak Yapıları,
 • Toprak,
 • Kurak Alan Stratejileri,
 • Ilıman İklim Stratejileri,
 • Tropik İklim Stratejileri,
 • Akuakültür (Su Ürünleri),
 • Alternatif bir Küresel Millete Yönelik Stratejiler (Görünmez Yapılar)

Kurs programının amacı, bu bilgiler doğrultusunda, gezegenin her türlü iklim ve bölgesinde uygun tasarımlar ve stratejiler hazırlayıp hayata geçirebilecek tasarımcılar yetiştirmektir.

Permakültür Tasarım Sertifikası (PDC) Kursu’nun uygulaması, kursun son günlerinde yapılan “tasarım uygulaması”dır. Bu uygulamada, katılımcılar uygun görülen sayıda ekiplere ayrılarak gerçek bir arazide, danışanın gerçek ihtiyaçları doğrultusunda hayatlarının ilk permakültür tasarımını yapar ve kurs sonunda tasarım projelerini tüm ekibe ve danışana sunarlar.


Kurs Mekanı

Kurs, Sosyal Dayanışma ve İletişim Derneği‘nde gerçekleşecektir.


Günlük Program

 • 10:00-11:30 (1. oturum)
 • 11:30-12:00 (Mola, yiyecek ve içecek ikramı)
 • 12:00-13:30 (2. oturum)
 • 13:30-14:30 (Öğle arası)
 • 14:30-16:00 (3. oturum)
 • 16:00-16:30 (Mola, yiyecek ve içecek ikramı)
 • 16:30-18:00 (4. oturum)

Sertifika

Permakültür Tasarım Sertifikası (PDC) Kursu 48 oturumdan (72 saat) oluşan toplam 13 günlük bir kurstur. Kurs bitiminde tam katılım gösteren, kursun sonundaki grup çalışmasında ve proje sunumunda aktif rol alan ve kurs sonu partisini kaçırmayan katılımcılar, Permakültür Araştırma Enstitüsü onaylı sertifika almaya hak kazanacaklardır.

Permakültür Tasarım Sertifikası (PDC) Kursu’nun tamamlanmasında tek ölçüt kursun tüm süreçlerine tam katılımdır.


Bursluluk

Permakültür Araştırma Enstitüsü, tüm kurslarında ihtiyaç sahibi olduğuna kanaat getirilen kişilere, farklı miktarlarda “eğitim bursu” imkanı sağlamaktadır.

Burs talebinizi “Ön Kayıt Formu”nu doldururken “Eklemek İstedikleriniz” bölümünde belirtmeniz durumda, Yer ve Gök Onarıcı Tasarım Merkezi Kurs Koordinatörü Nazan Sönmez size sonraki adımlarla ilgili bilgiler içeren bir e-posta gönderecektir. Bu e-postada belirtilen koşullara uygun bir talebin sağlanması burs başvurunuzun değerlendirilmesi açısından vazgeçilmezdir.

Burslarla ilgili tüm kararlar kursun eğitmenleri, enstitü yöneticileri ve organizasyon sorumlusu olan Yer ve Gök Onarıcı Tasarım Merkezi ekibi tarafından oybirliği ile verilir.


Kayıt ve Rezervasyon

Yer ve Gök Onarıcı Tasarım Merkezi tarafından düzenlenen kurs en az 25, en fazla 35 kişinin katılımıyla gerçekleşecektir. Asgari katılımcı sayısına ulaşılamaması durumunda kursun eğitmenleri ve enstitü yöneticilerinin görüşleri doğrultusunda kurs iptal edilebilir.

Kurs kayıtları sadece Yer ve Gök Onarıcı Tasarım Merkezi web sitesi üzerinden yapılmaktadır. Kursun ücret bilgisini içeren kayıt sayfasına ulaşmak için lütfen TIKLAYIN.


Organizasyonla ilgili tüm sorularınız için egitim [@] yergoktasarim.com adresine yazmanı rica ederiz.

2 Responses to “2020’nin ilk Permakültür Tasarım Sertifikası (PDC) Kursu İstanbul’da”

 1. Cem Kaya dedi ki:

  Merhaba,
  Ocak ayında başlayacak olan PDC kursu ile ilgileniyorum. Daha önceden gelen detaylı bir tarım birikimi yok fakat öğrenmeye ve uygulamaya niyetim hevesim var. Kursun ilk haftasında yurtdışında olacağım. Sonraki haftalarda katılım gerçekleştirebilirim. Katılma durumumda o arayı kapatma şansımız olur mu? Kurs ücretinide öğrenebilir miyim?
  Çok teşekkürler

 2. Abdulkadir Akkuş dedi ki:

  Merhaba,
  Bu kurslara parası olmayan, veya sınırlı olanlar katılamayacakmı?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*