Permakültür Tasarım Sertifikası (PDC) Kursu – Urla

18
Ağu
2017

<<– Kurs takvimine dönüş

Iraz Candaş eğitmenliğinde, 12 gün ders işlenecek kurs; 18 – 30 Ağustos 2017 tarihleri arasında İzmir – Urla’da gerçekleşecek. Mustafa F. Bakır ve And Akman misafir eğitmen olarak aramızda bulunacak.

Permakültür Tasarım Sertifikası (PDC) Kursu, Bill Mollison’ın “Bir Tasarımcı Kılavuzu” adlı kitabının içeriğini oluşturan başlıkların detaylı biçimde ele alındığı 72 saatlik, uluslararası geçerliliği olan bir kurstur.

İki hafta (13 gün) süren kurs, permakültür alanında yapılacak çalışmalar için gerekli temeli sağlar ve katılımcıların Permakültür Tasarım Sertifikası ve permakültür tasarımcısı unvanı almasıyla sonuçlanır.

Kurs, permakültürün temelini oluşturan ilkelerin tanımlanmasının ardından örüntü kavrayışı, toprak ve su gibi başlıklar altında yeryüzünün farklı bölge ve iklim koşullarında yer alan ekosistemleri inceler ve görünmez yapılar da dahil olmak üzere mevcut insan yerleşkeleri ve örgütlenme biçimlerine alternatifler sunar.

Kurs içeriğinden bazı konular:

 • Permakültür kuramı
 • Tasarımda Kavramlar ve Temalar,
 • Tasarımda Metodoloji,
 • Örüntü Kavrayışı,
 • İklimsel Etkenler,
 • Ağaçlar ve Enerji Akışları,
 • Su,
 • Toprak,
 • Toprak Yapıları,
 • Tropik İklim Stratejileri,
 • Kurak Alan Stratejileri,
 • Ilıman İklim Stratejileri,
 • Akuakültür (su ürünleri),
 • Alternatif bir Küresel Millete Yönelik Stratejiler (Görünmez yapılar ve alternatif örgütlenme biçimleri)

Kursun 13 günlük programının amacı, bu bilgiler doğrultusunda uygun tasarımlar ve stratejiler hazırlayıp hayata geçirebilecek tasarımcılar yetiştirmektir.

Permakültür Tasarım Sertifikası (PDC) Kursunun uygulamalı bölümü, kursun son 3 gününde vakit ayrılan bir tasarım çalışmasıdır. Bu uygulamada öğrenciler uygun görülen sayıda ekiplere ayrılarak gerçek bir arazide, arazi sahibinin gerçek ihtiyaçları doğrultusunda hayatlarının ilk permakültür tasarımını yapar ve kurs sonunda bu tasarımı eğitmene, diğer öğrencilere ve arazi sahibine sunarlar.

Permakültür Tasarım Sertifikası (PDC) Kursunun şehir merkezinde veya bir arazide yapılması kursun içeriğini ve işleyişini değiştirmez. Öğrenciler, arazide yapılan kurslarda, 6 saatlik günlük ders programının dışında kalan zamanlarında, arazi sakinlerinin ihtiyaç ve istekleri doğrultusunda arazideki uygulamalara destek olabilirler.
Öğrencinin, Permakültür Tasarım Sertifikası (PDC) Kursunu tamamlamasındaki ölçüt, teorik ve uygulamalı bölümlere tam katılımdır.

Eğitmenler:

Iraz Candaş. Eğitmenle ilgili bilgi için tıklayın.

Mustafa F. Bakır. Eğitmenle ilgili bilgi için tıklayın.

And Akman. Alman Yapı Biyolojisi Enstitüsü’nün eğitim programından ‘yapı biyoloğu’ ünvanı ile 1992 yılında mezun olan ve uluslararası alanda pek çok proje yürütmüş olan Akman, Yapı biyolojisi üzerine Türkiye’deki ilk çalışmaları başlattı ve Türkiye Yapı Biyolojisi & Ekolojisi Enstitüsü‘nü (YBE) kurdu. YBE’nin ilgilendiği alanlar; sürdürülebilir mimarlıktan inovatif yapı malzemelerinden biyoteknolojilere, tıp, ve sosyolojiye kadar genişliyor. YBE, bu alanlar arasındaki ilişkileri kurarak bütüncül çözümlere ulaşılmasına katkı sağlamayı amaçlıyor. And Akman ile ilgili detaylı bilgi için tıklayın.

Kurs tarihleri:

Kurs 18 Ağustos 2017’de başlayacak ve 30 Ağustos 2017’de sonlanacaktır. Bu süre içerisinde bir gün (24 Ağustos) ders işlenmeyecektir.

PDC kursu toplam 72 saat sürer (sunumlar ve tasarım çalışmasıyle birlikte) ve günde 1,5’ar saatlik 4 oturumdan oluşur.

Ders Saatleri

09.00 – 10.30 / Ders
10.30 – 11.00 / Ara, sıcak – soğuk içecek ve yiyecek ikramı
11.00 – 12.30 / Ders
12.30 – 13.30 / Öğle yemeği arası.
13.30 – 15.00 / Ders
15.00 – 15.30 / Ara, sıcak – soğuk içecek ve yiyecek ikramı
15.30 – 17.00 / Ders

Kurs Mekanı ve Konaklama

Kurs, Urla’nın Barbaros Köyü’nde bulunan Lavanta Etkinlik Merkezi’nde gerçekleşecek. Konaklama seçenekleri kayıt yaptıranlarla paylaşılacaktır.

Organizasyon:

Kursu TPAE (Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü) düzenlemektedir. Kayıt formları elimize ulaştıktan sonra en geç 3 gün içinde sizinle temasa geçilerek kesin kayıt alınacaktır.

Organizasyonla ilgili yukarıda bulunmayan detaylar ve sorular için lütfen enstitü eş-yöneticisi Hazal Akduran ile görüşünüz: egitim(at)permacultureturkey.org


Kurs ücreti / Kayıt:

Günde 2 kez verilecek çay/kahve molaları sırasında içecekler ve ikramlar kurs ücretine dahildir.

1800 TL (KDV Dahil) (Erken kayıt indirimi) (30 Haziran’a kadar tam ödeme yapıldığında)
1950 TL (KDV Dahil) (Normal kayıt)Son kayıt tarihi 27 Temmuz’dur.

TPAE’nin ücretlendirme ve burs ilkelerini okumak için tıklayın.