Ücretlendirme ve Burs İlkeleri

Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü bağımsız ve kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşudur. Amacımız permakültür ve ilgili konular üzerine eğitimler düzenlemek, uygulama ve araştırma yapmak, örnekler oluşturmak, sunumlar ve seminerler düzenlemek, konuyla ilgili yayınlar hazırlamak, staj imkânı sunmak ve permakültür ismiyle olsun olmasın en genel tanımıyla dünyamızı ve “insan”ı gözetme ahlakıyla davranan ve davranmaya niyetlenen tüm kişi ve oluşumlara artırabildiğimiz imkânlar ölçüsünde destek olmak ve bağımsızlığımızdan ödün vermemek koşuluyla bu kişi ve oluşumlarla her türlü işbirliğine ve ortaklığa girmektir.

Mevcut durumda tüm faaliyetlerimizle ilgili bütün masraflarımızı kurslardan elde edilen gelirlerle karşılıyoruz. Kurs ücretlerimiz enstitünün ihtiyaçlarını karşılamakla karşılıksız hizmet arasında bir optimizasyon hesabıyla belirleniyor. Faaliyetlerimizi sekteye uğratmadan yürütebilmek için kurslarda her katılımcının bu hesaplanan ücretinin enstitü kasasına girmesi gerekmektedir.

Bir katılımcı herhangi bir nedenle kurs ücretinin tamamını ya da bir kısmını ödeyemediğinde (yani burslu olduğunda), o kişinin ücreti ya da açığı bir başkası ya da başkaları tarafından ödenmektedir. O katılımcının ücreti kasaya girmektedir. Bu ilke doğrultusunda, her 20 katılımcıdan biri burslu olabilmekte ve diğer 19 kişi burslu öğrencinin ücretini ödemektedir (her 19 tam ücret ödeyen katılımcıyla birlikte 2 yarım burslu veya 4 çeyrek burslu katılımcı vs de olabilir). Bunun ötesinde burs imkanı, ancak bu amaca yönelik bağış yapıldığı zaman mümkün olmaktadır. Enstitünün bağımsız bir şekilde faaliyetlerini sürdürmesini bu şekilde garanti altına alabilmekteyiz. Kurumsal bir sponsorumuz yok ve olmasını da doğru bulmuyoruz. Sponsorluğu ancak koşulsuz ve karşılıksız yapılan bağışlar şeklinde kabul etmekteyiz (Bu anlayışla bağışta bulunan bütün destekçilerimize teşekkür ederiz. Bağışlarınız birçok katılımcıya burs imkânı yarattı ve yaratmaya devam ediyor).

Kurslarımızdan herhangi birine katılmak ve burs imkânından faydalanmak istiyorsanız lütfen sitemizdeki ilgili kayıt formunu doldurunuz ve egitim (at) permacultureturkey.org adresine ihtiyacınızı ayrıntılı bir şekilde açıkladığınız bir e-posta yazınız. Verebileceğiniz katkı payını (hatta zorlayarak biraz daha fazlasını) vermeniz daha fazla katılımcıya burs sunmamızı olanaklı kılacağından önemlidir ve burs talebinizin olumlu yanıtlanması ihtimalini artıracaktır.

Sağlayabileceğimiz toplam burs miktarını artırmamıza imkân yaratacak bağışlarınız için de egitim (at) permacultureturkey.org adresi üzerinden bizimle bağlantıya geçebilirsiniz.