Tohum Topu Bisikleti

Tohum topu; temelde araziye atılan tohumların çimlenemeden böcekler ve kuşlar tarafından yenmesini engelleyen bir uygulama. Masanobu Fukuoka tarafından doğal tarım yönteminde de kullanılan tohum toplarında, bir tohum topunun içindeki farklı tohumlardan arazinin koşullarına daha uyumlu olanlarının çimlenme oranı daha yüksek oluyor. Yine bu yöntemle, tohumları toprağın içine yerleştirmek için kullanılan –topraktaki canlı yaşamına da zarar veren- tekniklere gerek kalmıyor ve çok daha az zamanda çok daha geniş alan tohumlanabiliyor.

Tohum topu bisikletini nasıl yaptığımıza gelirsek:

Kullanılan Malzemeler

– Eski bir bisiklet – Metal parçalar
– Ahşap parçalar – Dolap tekerlekleri
– Plastik varil – Eski bir sulama borusu
– 1 cm aralıklı çit teli – Eski bir motosiklet iç lastiği

Videoyu izlemek için: Tohum Topu Bisikleti

Yapılışı

Öncelikle, bisikletin arka tekerleğini yükseltmek ve bisikleti sabitlemek için elektrik kaynağıyla demir bir destek yaptık.

Daha sonra ahşap çerçeveyi tamamladık ve dolap tekerleklerini de dört tanesi altta, iki tanesi de yanda olacak şekilde yerleştirdik. Ayrıca kayışın kuvvetini dengelemek, bisiklet ve çerçeve arasındaki mesafeyi korumak için çerçeveyi bisiklete sabitledik.

Dönme esnasında varilin içine erişim sağlamak (suyu ve kuru malzemeleri eklemek, yeterince büyümüş olan tohum toplarını almak) için kapağına delik açtık. Kayışın sağa-sola kaymasını engellemek için de iki yanına eski sulama borularını yerleştirdik.

Kayış için eski motosikletin iç lastiğini uygun genişlikte (2 cm) kestik ve uygun uzunlukta düğümledik.

Varili çevirirken tohum toplarını çıkartabilmek için 1cm aralıklı çit telinden kevgir yaptık.

İşleyişi

İlk önce kuru malzemeleri koyuyoruz

–          1 ölçü tohum (karışık olabilir)

–          5 ölçü kil

–          3 ölçü kompost

Varili çevirirken suyu püskürtüyoruz.

Kevgir ile yeterli büyüklükteki tohum toplarını çıkarıyoruz.

Sonuç

Uzun süre çevirmemize rağmen tohum topları istediğimiz kadar büyümedi.

Yavaş yavaş bir daha kuru malzemeleri eklemeyi ve su püskürtmeyi denedik ama topların çoğunluğu küçük kaldı. Bir süre sonra varil dolduğu için bisikleti çevirmek zorlaştı. Bütün malzemelerle birlikte bir ölçü kum ilavesiyle de denedik ama sonuç değişmedi.

Biz tohum topu yaparken küçük tohumlar kullandık (alfalfa-medicago sativa ve beyaz yonca-trifolium repens). Tohumlar küçük olduğu için tohum toplarının da küçük kalması bir sorun oluşturmuyor fakat tohumlar büyüdükçe tohum toplarının da boyutlarının büyümesi gerekecektir. Hazırladığımız topları araziye attık ve çimlenmelerini bekliyoruz.

Tohum topu bisikleti düzenli olarak kullanıldığında, elle yapılacak tohum topu miktarından daha fazlasını üreteceği için kullanıcıya kolaylık sağlayacaktır. Fakat tek kullanım için bisikletin yapım aşaması ve malzemeleri de hesaba katıldığında aynı kolaylıktan söz etmek pek mümkün değil.

Daha verimli bir düzenekle daha kısa sürede istenilen boyutlarda ve bol miktarda tohum topu yapılabileceğini düşünüyoruz. Bu düşüncemizin doğruluğunu test etmek için önümüzdeki günlerde bisiklet üzerinde birkaç değişiklikle denemelerimize ve olumlu sonuçlar geldikçe sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

One Response to “Tohum Topu Bisikleti”

  1. Abbas Tolgay Yilmaz dedi ki:

    kevgiri daha geniş aralıklı (1.5-2cm) yapsanız?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*