Senem Tüfekcioğlu ile Pratik Ev Permakültürü (PEP)-2013

<<– Kurs takvimine dönüş

Tarih: 2-3 Kasım 2013
Yer: Halka Sanat Projesi (Moda, Kadıköy / İstanbul)

Daha sağlıklı bir yaşam için çabalarken, bizi çevreleyen tehlikelerden ne kadar haberdarız? Tükettiğimiz gıdaların, kullandığımız deterjanların, giydiğimiz giysilerin, yepyeni mobilyalarımızın içinde hangi kimyasallar var? Peki, bunlara karşılık kullanabileceğimiz alternatiflerimiz nedir?

Pratik Ev Permakültürü (PEP) kursunda tüketici olarak daha bilinçli seçimler yapmanızı sağlayacak tüm bilgileri bir araya topladık…

Bundan böyle yaptığınız alışverişlerde, paranızın karşılığında evinize aslında ne götürüyor olduğunuzun bilincinde olacaksınız.

Unutmayın, her birimizin tüketici olarak bir ürünün raflarda kalıp kalmaması konusunda oy hakkı var! Neye oy verdiğimizi bildiğimiz sürece güç bizdedir ve eğer biz istersek tüm o raflar kaçınılmaz olarak sağlıklı alternatiflerle dolar.

****

Pratik Ev Permakültürü (PEP) kursunda, Permakültür Etikleri, Tasarım İlkeleri ve bunların bir şehir ortamında ne şekilde kullanılabileceğini öğreneceğiz. İki gün süren kurs sırasında, şehir hayatımızda iç içe olduğumuz tüketim maddelerini yakından tanıyacağız ve alternatif çözümlerden bahsedeceğiz. Permakültür yaklaşımının şehir hayatındaki pratik uygulamalarına örnekler görecek ve edindiğimiz bu yeni bilgiler ışığında kendi evimizde nasıl bir değişim yaratabileceğimizin farkına varacağız.

Atölye çalışmasının içeriğinden bazı konular:

 • Permakültür Etikleri ve Tasarım İlkeleri
 • Doğal mı Organik mi?
 • Toprak ve önemi
 • Sağlıklı gıda için sağlıklı tohumlar
 • Tükettiklerimizin içinde neler var?
 • Bilinçli tüketim için bilinçli seçimler yapmak
 • Kimyasal kirleticiler
 • Pratik ve Alternatif Tarifler
 • Ev tipi pratik permakültür uygulamaları
 • Teras, Balkon, Pencere Önü Bahçeleri
 • Permakültür ile topluluk oluşturma; Mahalle Bahçeleri

Program:
10.00 – 11.30 Ders
11.30 – 12.00 Çay/Kahve İkramı
12.00 – 13.30 Ders
13.30 – 14.30 Öğle arası
14.30 – 16.00 Ders
16.00 – 16.30 Çay/Kahve İkramı
16.30 – 18.00 Ders

*Atölye çalışması, Cumartesi ve Pazar günleri sabah 10:00′dan akşam 18:00′e kadar sürecektir.
**Zaman konusunda sıkıntı yaşayan katılımcılara kolaylık olması açısından kursa tek günlük katılım seçeneği de sunuyoruz. Detayları aşağıdaki “Sertifika” başlığından okuyabilirsiniz.
***Atölye çalışmasına katılmak için daha önce herhangi bir permakültür deneyimi şartı aranmamaktadır.
****Kurs sırasında katılımcıların konuya daha fazla odaklanmalarını sağlamak ve araştırmaya teşvik etmek amacıyla ders notu verilmeyecektir. Yanınızda not defteri, kalem getirmenizi rica ederiz.

Kurs Ücreti:
İki gün için toplam 240 TL (KDV dahil)dir.

Sertifika:
Pratik Ev Permakültürü (PEP) kursu 4 modülden oluşan toplam 2 günlük bir kurstur. Kursun bitiminde 4 modüle de devam eden katılımcılara sertifika verilecektir.

Ayrıca, katılımcılar arasından daha önce Permakültür Tasarım Kursuna (PDC) katılmış olan permakültür tasarımcıları, bu sertifika ile kendileri de PEP kursu vermeye hak kazanacaktır. (Bu konuyla ilgili detaylar için kurs sırasında Senem Tüfekcioğlu’ndan bilgi alabilirsiniz.)

Zaman konusunda sıkıntı yaşayan katılımcılara kolaylık olması açısından kursa tek günlük katılım seçeneği de sunulmaktadır. 2-3 Kasım tarihlerindeki kurs için tek günlük katılım seçeneğinden yararlanmak isteyenler, tek gün karşılığı kurs ücreti olarak 120 TL (KDV dahil) ödeyeceklerdir. (Permakültür ile yeni tanışan katılımcıların müfredatta sıkıntı çekmemeleri için öncelikle ilk iki modulü almaları gerekmektedir.)

Farklı tarihlerde yapılacak PEP kurslarına katılarak tüm modülleri tamamlayanlar da sertifika almaya hak kazanacaktır.

Kayıt ve rezervasyon:
TPAE tarafından, İstanbul Permakültür Kolektifi‘nin katkılarıyla düzenlenen kursa Halka Sanat Projesi ev sahipliği yapmaktadır.

• Kurs en az 6, en fazla 20 kişinin katılımıyla gerçekleşecektir.
• Son kayıt tarihi 1 Kasım’dır. Rezervasyonların kesinleşmesi için bu tarihe kadar ön ödemenin yapılmış olması gerekmektedir. Ön ödeme olarak 100 TL alınacaktır. Geri kalanı etkinlik sırasında nakit veya havale yoluyla ödenecektir.

Senem Tüfekcioğlu kimdir?
Senem Tüfekcioğlu kimdir?
İ.Ü. Orman Fakültesi’nden Peyzaj Mimarı olarak mezun oluyor ama sektörün gidişatı içine sinmediğinden bir türlü mesleğini yapamıyor. Henüz küçücükken köy çocuklarıyla birlikte kestane, böğürtlen, kuzukulağı topladığı günleri hatırlayıp hayıflanırken, birdenbire şansı dönüyor ve permakültürle tanışıyor. Bill Mollison ve Geoff Lawton’dan aldığı PDC kursundan sonra Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü’yle birlikte çalışmaya başlıyor. 2011 yılında Ürdün’de gerçekleşen Uluslararası Permakültür Konferansı’na (IPC Jordan 2011) katılarak farklı coğrafyalarda çalışan permakültür tasarımcılarıyla deneyim paylaşımında bulunuyor. Sürdürülebilir Yaşam Kolektifi ile birlikte; 2011 ve 2012 yıllarında “Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali” organizasyon komitesinde görev alıyor. 2013 Mayıs ayında “Permakültürle Yaz Bostanı: Mandala Bahçesi” isimli uygulamalı bir kurs veriyor.

İstanbul’da oturuyor, kendi küçük balkon bahçesini oluşturmaya çalışıyor. Yaşamlarımızı sürdürülebilir hale getirmek için şehirden kaçmaya gerek olmadığını düşünüyor ve kendilerine seçim şansı verilse şehir insanlarının da kollarını sıvamaktan çekinmeyeceğine inanıyor.

Organizasyonla ilgili yukarıda bulunmayan detaylar ve sorular için ipermakulturkolektifi(at)gmail.com adresine e-posta gönderebilirsiniz.


Kurs ücreti:

İki gün için toplam 240 TL (KDV dahil)dir.