Permakültür Tasarım Sertifikası (PDC) Kursu, 2-14 Temmuz 2018, Urla

2
Temmuz
2018

<<– Kurs takvimine dönüş

KURSUMUZUN KAYITLARI DOLMUŞTUR. Yoğun ilginiz için teşekkür ederiz. 

Iraz Candaş ve Mustafa Fatih Bakır eğitmenliğinde, 12 gün ders işlenecek kurs; 2 – 14 Temmuz 2018 tarihleri arasında İzmir – Urla’da gerçekleşecek.

Permakültür Tasarım Sertifikası (PDC) Kursu, Bill Mollison’ın “Bir Tasarımcı Kılavuzu” adlı kitabının içeriğini oluşturan başlıkların detaylı biçimde ele alındığı 72 saatlik, uluslararası geçerliliği olan bir kurstur.

İki hafta (13 gün) süren kurs, permakültür alanında yapılacak çalışmalar için gerekli temeli sağlar ve katılımcıların Permakültür Tasarım Sertifikası ve permakültür tasarımcısı unvanı almasıyla sonuçlanır.

Kurs, permakültürün temelini oluşturan ilkelerin tanımlanmasının ardından örüntü kavrayışı, toprak ve su gibi başlıklar altında yeryüzünün farklı bölge ve iklim koşullarında yer alan ekosistemleri inceler ve görünmez yapılar da dahil olmak üzere mevcut insan yerleşkeleri ve örgütlenme biçimlerine alternatifler sunar.

Kurs içeriğinden bazı konular:

• Permakültür Kuramı
• Tasarımda Kavramlar ve Temalar,
• Tasarımda Metodoloji,
• Örüntü Kavrayışı,
• İklimsel Etkenler,
• Ağaçlar ve Enerji Akışları,
• Su,
• Toprak,
• Toprak Yapıları,
• Tropik İklim Stratejileri,
• Kurak Alan Stratejileri,
• Ilıman İklim Stratejileri,
• Akuakültür (su ürünleri),
• Alternatif bir Küresel Millete Yönelik Stratejiler (Görünmez yapılar ve alternatif örgütlenme biçimleri)

Kursun 13 günlük programının amacı, bu bilgiler doğrultusunda uygun tasarımlar ve stratejiler hazırlayıp hayata geçirebilecek tasarımcılar yetiştirmektir.

Permakültür Tasarım Sertifikası (PDC) Kursunun uygulamalı bölümü, kursun son 3 gününde vakit ayrılan bir tasarım çalışmasıdır. Bu uygulamada öğrenciler uygun görülen sayıda ekiplere ayrılarak gerçek bir arazide, arazi sahibinin gerçek ihtiyaçları doğrultusunda hayatlarının ilk permakültür tasarımını yapar ve kurs sonunda bu tasarımı eğitmene, diğer öğrencilere ve arazi sahibine sunarlar.
Permakültür Tasarım Sertifikası (PDC) Kursunun şehir merkezinde veya bir arazide yapılması kursun içeriğini ve işleyişini değiştirmez. Öğrenciler, arazide yapılan kurslarda, 6 saatlik günlük ders programının dışında kalan zamanlarında, arazi sakinlerinin ihtiyaç ve istekleri doğrultusunda arazideki uygulamalara destek olabilirler.

Öğrencinin, Permakültür Tasarım Sertifikası (PDC) Kursunu tamamlamasındaki ölçüt, teorik ve uygulamalı bölümlere tam katılımdır.

Eğitmenler
Iraz Candaş. Eğitmenle ilgili bilgi için tıklayın.
Mustafa F. Bakır. Eğitmenle ilgili bilgi için tıklayın.

Kurs tarihleri
Kurs 2 Temmuz 2018’de sabah başlayacak ve 14 Temmuz 2018’de akşam sonlanacaktır. Bu süre içerisinde bir gün (8 Temmuz) ders işlenmeyecektir.

PDC kursu toplam 72 saat sürer (sunumlar ve tasarım çalışmasıyle birlikte) ve günde 1,5’ar saatlik 4 oturumdan oluşur.

Ders Saatleri
09.00 – 10.30 / Ders
10.30 – 11.00 / Ara, sıcak – soğuk içecek ve yiyecek ikramı
11.00 – 12.30 / Ders
12.30 – 13.30 / Öğle yemeği
13.30 – 15.00 / Ders
15.00 – 15.30 / Ara, sıcak – soğuk içecek ve yiyecek ikramı
15.30 – 17.00 / Ders

Kurs Mekanı ve Konaklama
Kurs, Urla’nın Özbek Köyü’nde gerçekleşecektir. Kursun yapılacağı bölgedeki konaklama seçenekleriyle ilgili araştırmalarımız ön kayıt yaptıranlarla paylaşılacaktır.

Organizasyon
Kursu TPAE (Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü) düzenlemektedir. Kayıt formları elimize ulaştıktan sonra en geç 3 gün içinde sizinle temasa geçilerek kesin kayıt alınacaktır.
Organizasyonla ilgili yukarıda bulunmayan detaylar ve sorular için lütfen enstitü kurs koordinatörü Nazan Önenç ile görüşünüz: egitim(at)permacultureturkey.org

Kayıt ve rezervasyon

KURSUMUZUN KAYITLARI DOLMUŞTUR. Yoğun ilginiz için teşekkür ederiz. 

1950 TL (KDV Dahil)
(Erken Kayıt – 27 Nisan’a kadarki ödemelerde)
2150 TL (KDV Dahil)
(Normal Kayıt – 27 Nisan’dan sonraki ödemelerde)


TPAE’nin ücretlendirme ve burs ilkelerini okumak için tıklayın.

İletişim için egitim [@] permacultureturkey.org adresine mail atabilirsiniz.