Bill Mollison ve Geoff Lawton ile İstanbul’da PDC Kursu

<<– Kurs takvimine dönüş

Fotoğraf © Craig Mackintosh
21
Kas
2010
Kurs, 21 Kasımda başlayıp 4 Aralıkta sona erecektir.

PDC (Permaculture Design Certificate – Permakültür Tasarım Sertifikası) kursu:

Permakültür Tasarım Seritifikası kursu toplam 72 saatlik bir müfredatın işlendiği, uluslararası geçerliliği olan bir kurstur. İki hafta (14 gün) süren kurs katılımcıların Permakültür Tasarım Sertifikası almasıyla sonuçlanır. Permakültür hareketini başlatan Bill Mollison tarafından konulmuş olan ilkeler doğrultusunda Permakültür tasarımına bir giriş sağlar.

Bir PDC (Permackültür Tasarım Sertifikası) permakültür alanında yapılacak çalışmalar için gerekli temeli sağlamaktadır ve Permakültür Enstitüsü tarafından verilen Permakültür Tasarım Diploması için de önkoşuldur. Dünya çapında birçok üniversitede PDC kredi olarak sayılmaya başlanmıştır.

Bugüne kadar binlerce permakültür tasarımcısı bu kurs ile sertifika almış ve bu insanlar şu anda büyük şirketleri etkileyen eğitmenler ve ekolojik eylemciler, yeni ve alternatif iş girişimleri yaratan kişiler ve üzerinde yaşadığımız dünyayı kavrayışımızı ve sorumsuz alışkanlıklarımızı dönüştürmek üzere birlikte, dayanışma içinde çalışan gruplardan oluşan küresel bir ağ meydana getirmiştir.

Kurs, yeryüzünün birçok farklı bölgesinde ve iklim koşullarında sürdürülebilir yaşayan sistemleri kapsar; permakültür ilkelerinin gıda üretimine, ev tasarımına, inşaat faaliyetlerine, enerji tasarrufu ve üretimine uygulanışını içerir ve permakültür çözümlerini destekleyen alternatif ekonomik yapılanmaları ve hukuki stratejileri de incelemektedir.

Kurs içeriğinden bazı konular:

 • Permakültür kuramı ve ilkeleri
 • Ekolojik ev konumlandırması ve tasarımı
 • Soğuk iklimler için enerji tasarrufu yöntemleri
 • Geri dönüşüm ve atık yönetimi
 • Kentsel ve kırsal stratejiler
 • Doğadaki örüntülerin anlaşılması
 • Tasarım yöntemleri
 • Organik gıda üretimi
 • Su hasadı ve yönetimi
 • Ekolojik zararlı mücadelesi
 • Kuraklık için çözümler
 • Toprak ıslahı ve erozyon önlemleri
 • Toprak işleri
 • Çiftlik hayvanları
 • Su kültürü (su ürünleri)
 • Afete hazırlık ve önleme
 • Rüzgarkıran bitkilendirme ve yangın önlemleri
 • Biyobölgesel organizasyon

Kursun 72 saatlik müfredatını Bill Mollison’ın “Permakültür: Bir Tasarım Kılavuzu” (Permaculture: A Designers’ Manual) adlı kitabının içeriği oluşturmaktadır.

Kurs sonunda katılımcılar gruplar halinde bir tasarım çalışması yaparlar ve bu çalışmalarını diğer katılımcılara ve eğitmenlere sunarlar. Bu tasarım çalışması hayali bir kişi veya grup ve hayali bir arazi üzerinden yapılabileceği gibi gerçek bir danışan ve arazisi için de gerçekleştirilebilmektedir. (Kurs bir üniversite kampüsünde gerçekleştiriliyorsa kampüs peyzajının bir bölümü tasarım konusu olarak alınabilir)

Kurs sırasında Türkçe’ye ardıl çeviri Mustafa F. Bakır ve TPAE ekibi tarafından yapılacaktır.

Eğitmenler:

Fotoğraf © Craig Mackintosh

Bill Mollison, 26 yıllık bir süre içinde durmadan, usanmadan gezerek, tasarım yaparak, eğitimler vererek ve yazarak Permakültür’ün tohumlarını 120’yi aşkın ülkede şahsen ekmiştir. Permakültür’ün fikir babası olan Bill Mollison, “Permakültür Enstitüsü”nün (The Permaculture Institute), Permakültür konusunda ilk ve en uzun zamandır faaliyet gösteren enstitünün de kurucusu ve yöneticisidir. Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü ekibinin dilimize çevirisini sürdürdüğü Permakültür: Bir Tasarım Kılavuzu (Permaculture: A Designers’ Manual) ve SinekSekiz Yayınevi’nin çevirisini tamamladığı ve yayınlamak üzere olduğu Permakültür’e Giriş (Introduction to Permaculture) adlı kitapların yazarıdır.

Daha detaylı bilgi için:

http://www.tagari.com/

http://en.wikipedia.org/wiki/Bill_Mollison


Geoff Lawton, dünyamızın ekolojik olarak tükenmiş alanlarında ve şiddetli kültürel çatışmalara sahne olan bölgelerinde uygulama ve eğitim deneyimiyle tanınmaktadır. Avustralya Permakültür Araştırma Enstitüsü’nün kurucusu ve yöneticisidir. Türkiye, ABD, Kanada, Ürdün, Afganistan ve başka birçok ülkede, geliştirdiği “Permakültür Master Planı” çerçevesinde Permakültür Araştırma Enstitülerinin kurulmasında ve faaliyetlerinde destek olmuştur, olmaktadır. Geoff Lawton şu anda, dünya çapında, en fazla sayıda ülkede, sahada en fazla sayıda projeyi yürüten Permakültür tasarımcısı ve eğitmenidir.

Daha detaylı bilgi için:

http://permaculture.org.au/

http://en.wikipedia.org/wiki/Geoff_Lawton


Fotoğraf © Craig Mackintosh

Kurs tarihleri ve ücretler:

Bill Mollison ve Geoff Lawton yalnızca yılda bir defa birlikte Melbourne Üniversitesi’nde kurs vermektedirler. Mekanın uzaklığına rağmen, her yıl bu kursa dünyanın her köşesinden 100’e yakın insan katılmaktadır. İstanbul’un Avrupa’ya coğrafi yakınlığı düşünüldüğünde, organize etmekte olduğumuz bu kurs uluslararası boyutta çok özel ve prestijli bir faaliyet olacaktır.

Kurs tarihleri, eğitmenlerin programlarına dayanarak sabitlenmiştir. Kurs 21 kasım 2010’da başlayacak ve 4 Aralık 2010’da sonlanacaktır. Bu süre içerisinde bir gün boş olacak ve eğitmenler bu gün içerisinde dışarıdan gelecek konuklara konuşma yapabileceklerdir.

PDC kursu toplam 72 saat sürer (sunumlar ve tasarım çalışması) ve günde 1,5’ar saatlik 4 oturumdan oluşur:

Günde 2 kez verilecek çay/kahve molaları sırasında içecekler ve hafif yiyecekler kurs ücretine dahil olacaktır.

Kahvaltı ve yemekler (öğle yemeği dahil) kurs ücretine ve organizasyona dahil olmayacaktır.
Katılımcı konaklaması da kurs ücretine ve organizasyona dahil değildir ancak toplu anlaşma ve pazarlıklar yapılabilecek ve kurs mekanı belirlendiğinde farklı alternatifler öneri olarak sunulacaktır.

Ders Saatleri

09.00am – 10.30am ? Ders
10.30am – 11.00am ? Ara, sıcak-soğuk içecek ve yiyecek ikramı
11.00am – 12.30pm ? Ders
12.30pm – 01.30pm ? Öğlen arası, yemek dahil değildir.
01.30pm – 03.00pm ? Ders
03.00pm – 03.30pm ? Ara, sıcak-soğuk içecek ve yiyecek ikramı
03.30pm – 05.00pm ? Ders

Kurs Mekanı

Kurs TMMOB Mimarlar Odası, İstanbul Büyükkent Şubesi Karaköy, Kemankeş Cad. No:31 adresinde yapılacaktır.


Daha Büyük Haritayı Görüntüle

Organizasyon:

Kursu TPAE (Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü) düzenlemektedir. Ön kayıtlar www.permacultureturkey.org sitesinde bulunan kayıt formu üzerinden yapılacaktır. Kayıt formları elimize ulaştıktan sonra sizinle temasa geçilerek kesin kayıt alınacaktır.

Organizasyonla ilgili yukarıda bulunmayan detaylar ve sorular için lütfen enstitü yöneticisi Murat Akhuy ile görüşünüz: 0 534 204 01 02, egitim(at)permacultureturkey.org


Kurs ücretleri aşağıdaki gibidir*:

1100 Euro (International Student Rate ? If paid before 21st October) This price has expired
1250 Euro (International Student Rate ? Regular price) This price has expired
1100 TL (TC vatandaşları – 21 Ekim tarihinden önce ödeme yapıldığı taktirde) Bu ücretin süresi dolmuştur.
1250 TL (TC vatandaşları – Standart ücret) Bu ücretin süresi dolmuştur.
250 Euro / 250TL (Ön kayıt ücreti) Bu ücretin süresi dolmuştur.


TPAE’nin ücretlendirme ve burs ilkelerini okumak için tıklayın.

Kurs broşürünü indirmek için tıklayın.

* (Excluding VAT / KDV hariç)