PDC (Permaculture Design Certificate – Permakültür Tasarım Sertifikası) Kursu – Kızıltepe

25
Tem
2015

<<– Kurs takvimine dönüş

Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü eğitmeni Mustafa Fatih Bakır’ın vereceği ve Iraz Candaş’ın asistalık yapacağı kurs; 25 Temmuz – 6 Ağustos 2015 tarihleri arasında Çanakkale, Kızıltepe‘de gerçekleşecek.

PDC (Permaculture Design Certificate – Permakültür Tasarım Sertifikası) kursu:

Permakültür Tasarım Sertifikası kursu toplam 72 saatlik bir müfredatın işlendiği, uluslararası geçerliliği olan bir kurstur. İki hafta (13 gün) süren kurs, katılımcıların Permakültür Tasarım Sertifikası almasıyla sonuçlanır. Permakültür hareketini başlatan Bill Mollison tarafından konulmuş olan ilkeler doğrultusunda Permakültür tasarımına bir giriş sağlar.

Bir PDC (Permakültür Tasarım Sertifikası) permakültür alanında yapılacak çalışmalar için gerekli temeli sağlamaktadır ve Permakültür Enstitüsü tarafından verilen Permakültür Tasarım Diploması için de ön koşuldur. Dünya çapında birçok üniversitede PDC kredi olarak sayılmaya başlanmıştır.

Bugüne kadar binlerce permakültür tasarımcısı bu kurs ile sertifika almış ve bu insanlar şu anda büyük şirketleri etkileyen eğitmenler ve ekolojik eylemciler, yeni ve alternatif iş girişimleri yaratan kişiler ve üzerinde yaşadığımız dünyayı kavrayışımızı ve sorumsuz alışkanlıklarımızı dönüştürmek üzere birlikte, dayanışma içinde çalışan gruplardan oluşan küresel bir ağ meydana getirmiştir.

Kurs, yeryüzünün birçok farklı bölgesinde ve iklim koşullarında sürdürülebilir yaşayan sistemleri kapsar; permakültür ilkelerinin gıda üretimine, ev tasarımına, inşaat faaliyetlerine, enerji tasarrufu ve üretimine uygulanışını içerir ve permakültür çözümlerini destekleyen alternatif ekonomik yapılanmaları ve hukuki stratejileri de incelemektedir.

Kurs içeriğinden bazı konular:

 • Permakültür kuramı ve ilkeleri
 • Ekolojik ev konumlandırması ve tasarımı
 • Soğuk iklimler için enerji tasarrufu yöntemleri
 • Geri dönüşüm ve atık yönetimi
 • Kentsel ve kırsal stratejiler
 • Doğadaki örüntülerin anlaşılması
 • Tasarım yöntemleri
 • Organik gıda üretimi
 • Su hasadı ve yönetimi
 • Ekolojik zararlı mücadelesi
 • Kuraklık için çözümler
 • Toprak ıslahı ve erozyon önlemleri
 • Toprak işleri
 • Çiftlik hayvanları
 • Su kültürü (su ürünleri)
 • Afete hazırlık ve önleme
 • Rüzgarkıran bitkilendirme ve yangın önlemleri
 • Biyobölgesel organizasyon

Kursun 72 saatlik müfredatını Bill Mollison’ın “Permakültür: Bir Tasarım Kılavuzu” (Permaculture: A Designers’ Manual) adlı kitabının içeriği oluşturmaktadır.

Kurs sonunda katılımcılar gruplar halinde bir tasarım çalışması yaparlar ve bu çalışmalarını diğer katılımcılara ve eğitmene sunarlar. Bu tasarım çalışması hayali bir kişi veya grup ve hayali bir arazi üzerinden yapılabileceği gibi gerçek bir danışan ve arazisi için de gerçekleştirilebilmektedir. (Kurs bir üniversite kampüsünde gerçekleştiriliyorsa kampüs peyzajının bir bölümü tasarım konusu olarak alınabilir.)

Eğitmenler:

Mustafa F. Bakır. Eğitmenle ilgili bilgi için tıklayın.
Iraz Candaş. Eğitmenle ilgili bilgi için tıklayın.

Kurs tarihleri:

Kurs 25 Temmuz 2015’te başlayacak ve 6 Ağustos 2015’te sonlanacaktır. Bu süre içerisinde bir gün (31 Temmuz) ders işlenmeyecektir.

PDC kursu toplam 72 saat sürer (sunumlar ve tasarım çalışmasıyle birlikte) ve günde 1,5’ar saatlik 4 oturumdan oluşur.

Ders Saatleri

09.00 – 10.30 / Ders
10.30 – 11.00 / Ara, sıcak – soğuk içecek ve yiyecek ikramı
11.00 – 12.30 / Ders
12.30 – 13.30 / Öğle yemeği arası.
13.30 – 15.00 / Ders
15.00 – 15.30 / Ara, sıcak – soğuk içecek ve yiyecek ikramı
15.30 – 17.00 / Ders

Kurs Mekanı ve Konaklama

Kurs, Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinin Çavuşlu Köyü’ne bağlı Kızıltepe‘de yapılacaktır. Konaklama, yol tarifi ve diğer detaylarla ilgili bilgi kayıt sonrası verilecektir. Bilgi almak için egitim(at)permacultureturkey.org adresine mail atabilirsiniz.


Daha Büyük Görüntüle

Organizasyon:

Kursu TPAE (Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü) düzenlemektedir. Kayıt formları elimize ulaştıktan sonra sizinle temasa geçilerek kesin kayıt alınacaktır.

Organizasyonla ilgili yukarıda bulunmayan detaylar ve sorular için lütfen enstitü eş-yöneticisi Hazal Akduran ile görüşünüz: egitim(at)permacultureturkey.org


Kurs ücreti* / Kayıt:

Günde 3 öğün yemek ve 2 kez verilecek çay/kahve molaları sırasında içecekler ve hafif yiyecekler kurs ücretine dahildir.

300 TL (Ön ödeme) (Kursta yerinizi ayırmak için yapılan bu ön ödemenin iadesi yapılmamaktadır)
1400 TL (Erken kayıt indirimi) (1 Temmuz’dan önce tam ödeme yapıldığında)
1600 TL (Standart ücret)


TPAE’nin ücretlendirme ve burs ilkelerini okumak için tıklayın.

* (KDV hariç)