Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü Türkiye’deki ilk PDC kursunu Marmariç’te veriyor.

<<– Kurs takvimine dönüş

Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü eğitmeni Mustafa Fatih Bakır, Türkiye’deki ilk PDC kursunu 10-24 Temmuz 2011 tarihleri arasında İzmir, Marmariç’te veriyor.

PDC (Permaculture Design Certificate – Permakültür Tasarım Sertifikası) kursu:

Permakültür Tasarım Seritifikası kursu toplam 72 saatlik bir müfredatın işlendiği, uluslararası geçerliliği olan bir kurstur. İki hafta (14 gün) süren kurs katılımcıların Permakültür Tasarım Sertifikası almasıyla sonuçlanır. Permakültür hareketini başlatan Bill Mollison tarafından konulmuş olan ilkeler doğrultusunda Permakültür tasarımına bir giriş sağlar.

Bir PDC (Permackültür Tasarım Sertifikası) permakültür alanında yapılacak çalışmalar için gerekli temeli sağlamaktadır ve Permakültür Enstitüsü tarafından verilen Permakültür Tasarım Diploması için de önkoşuldur. Dünya çapında birçok üniversitede PDC kredi olarak sayılmaya başlanmıştır.

Bugüne kadar binlerce permakültür tasarımcısı bu kurs ile sertifika almış ve bu insanlar şu anda büyük şirketleri etkileyen eğitmenler ve ekolojik eylemciler, yeni ve alternatif iş girişimleri yaratan kişiler ve üzerinde yaşadığımız dünyayı kavrayışımızı ve sorumsuz alışkanlıklarımızı dönüştürmek üzere birlikte, dayanışma içinde çalışan gruplardan oluşan küresel bir ağ meydana getirmiştir.

Kurs, yeryüzünün birçok farklı bölgesinde ve iklim koşullarında sürdürülebilir yaşayan sistemleri kapsar; permakültür ilkelerinin gıda üretimine, ev tasarımına, inşaat faaliyetlerine, enerji tasarrufu ve üretimine uygulanışını içerir ve permakültür çözümlerini destekleyen alternatif ekonomik yapılanmaları ve hukuki stratejileri de incelemektedir.

Kurs içeriğinden bazı konular:

 • Permakültür kuramı ve ilkeleri
 • Ekolojik ev konumlandırması ve tasarımı
 • Soğuk iklimler için enerji tasarrufu yöntemleri
 • Geri dönüşüm ve atık yönetimi
 • Kentsel ve kırsal stratejiler
 • Doğadaki örüntülerin anlaşılması
 • Tasarım yöntemleri
 • Organik gıda üretimi
 • Su hasadı ve yönetimi
 • Ekolojik zararlı mücadelesi
 • Kuraklık için çözümler
 • Toprak ıslahı ve erozyon önlemleri
 • Toprak işleri
 • Çiftlik hayvanları
 • Su kültürü (su ürünleri)
 • Afete hazırlık ve önleme
 • Rüzgarkıran bitkilendirme ve yangın önlemleri
 • Biyobölgesel organizasyon

Kursun 72 saatlik müfredatını Bill Mollison’ın “Permakültür: Bir Tasarım Kılavuzu” (Permaculture: A Designers’ Manual) adlı kitabının içeriği oluşturmaktadır.

Kurs sonunda katılımcılar gruplar halinde bir tasarım çalışması yaparlar ve bu çalışmalarını diğer katılımcılara ve eğitmene sunarlar. Bu tasarım çalışması hayali bir kişi veya grup ve hayali bir arazi üzerinden yapılabileceği gibi gerçek bir danışan ve arazisi için de gerçekleştirilebilmektedir. (Kurs bir üniversite kampüsünde gerçekleştiriliyorsa kampüs peyzajının bir bölümü tasarım konusu olarak alınabilir)

Eğitmen:
Mustafa Fatih Bakır, 2007 yılında Bill Mollison ve Geoff Lawton’ın, Tazmanya’da Bill Mollison’ın çiftliğinde verdikleri PPC (Permaculture Practical Certificate – Permakültür Uygulama Sertifikası) kursuna katıldı.
2008 yılında Bill Mollison ve Geoff Lawton’ın Melbourne Üniversitesi’nde düzenledikleri PDC (Permaculture Design Certificate – Permakültür Tasarım Sertifikası) kursuna katıldı.
2009 yılında Avustralya Permakültür Araştırma Enstitüsü’nde, Geoff Lawton’ın yanında iki aylık staj yaptı. Staj döneminde PEAWT (Permaculture Aid Worker Training – Permakültür Projesi Çalışan Eğitimi) ve PDC Teacher Training (PDC Eğitmen Eğitimi) eğitimlerini de tamamladı.
Halen yurtiçinde 3, yurtdışında 1 projeye permakültür danışmanlığı yapmaktadır.

Kurs tarihleri:

Kurs 10 Temmuz 2011’de başlayacak ve 24 Temmuz 2011’de sonlanacaktır. Bu süre içerisinde bir gün boş olacaktır.

PDC kursu toplam 72 saat sürer (sunumlar ve tasarım çalışması) ve günde 1,5’ar saatlik 4 oturumdan oluşur:

Günde 3 öğün yemek ve 2 kez verilecek çay/kahve molaları sırasında içecekler ve hafif yiyecekler kurs ücretine dahil olacaktır.

Ders Saatleri

09.00am – 10.30am ? Ders
10.30am – 11.00am ? Ara, sıcak-soğuk içecek ve yiyecek ikramı
11.00am – 12.30pm ? Ders
12.30pm – 01.30pm ? Öğle yemeği arası.
01.30pm – 03.00pm ? Ders
03.00pm – 03.30pm ? Ara, sıcak-soğuk içecek ve yiyecek ikramı
03.30pm – 05.00pm ? Ders

Kurs Mekanı ve Konaklama

Kurs İzmir?in Bayındır ilçesinin Dernekli köyüne bağlı Marmariç’te yapılacaktır. Konaklama, yol tarifi ve diğer detaylar için lütfen tıklayın.


Daha Büyük Haritayı Görüntüle

Organizasyon:

Kursu TPAE (Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü) düzenlemektedir. Ön kayıtlar www.permacultureturkey.org sitesinde bulunan kayıt formu üzerinden yapılacaktır. Kayıt formları elimize ulaştıktan sonra sizinle temasa geçilerek kesin kayıt alınacaktır.

Organizasyonla ilgili yukarıda bulunmayan detaylar ve sorular için lütfen enstitü yöneticisi Murat Akhuy ile görüşünüz: 0 534 204 01 02, egitim(at)permacultureturkey.org


Kurs ücreti*:

935 TL (10 Haziran tarihinden önce ödeme yapıldığı taktirde)
1100 TL (Standart ücret)
250TL (Ön kayıt ücreti)


TPAE’nin ücretlendirme ve burs ilkelerini okumak için tıklayın.

* (KDV hariç)