PDC (Permaculture Design Certificate – Permakültür Tasarım Sertifikası) Kursu – Marmariç

<<– Kurs takvimine dönüş

Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü eğitmeni Mustafa Fatih Bakır’ın vereceği kurs 31 Ağustos-12 Eylül 2013 tarihleri arasında İzmir, Marmariç’te düzenlenecek.

PDC (Permaculture Design Certificate – Permakültür Tasarım Sertifikası) kursu:

Permakültür Tasarım Seritifikası kursu toplam 72 saatlik bir müfredatın işlendiği, uluslararası geçerliliği olan bir kurstur. İki hafta (13 gün) süren kurs katılımcıların Permakültür Tasarım Sertifikası almasıyla sonuçlanır. Permakültür hareketini başlatan Bill Mollison tarafından konulmuş olan ilkeler doğrultusunda Permakültür tasarımına bir giriş sağlar.

Bir PDC (Permackültür Tasarım Sertifikası) permakültür alanında yapılacak çalışmalar için gerekli temeli sağlamaktadır ve Permakültür Enstitüsü tarafından verilen Permakültür Tasarım Diploması için de önkoşuldur. Dünya çapında birçok üniversitede PDC kredi olarak sayılmaya başlanmıştır.

Bugüne kadar binlerce permakültür tasarımcısı bu kurs ile sertifika almış ve bu insanlar şu anda büyük şirketleri etkileyen eğitmenler ve ekolojik eylemciler, yeni ve alternatif iş girişimleri yaratan kişiler ve üzerinde yaşadığımız dünyayı kavrayışımızı ve sorumsuz alışkanlıklarımızı dönüştürmek üzere birlikte, dayanışma içinde çalışan gruplardan oluşan küresel bir ağ meydana getirmiştir.

Kurs, yeryüzünün birçok farklı bölgesinde ve iklim koşullarında sürdürülebilir yaşayan sistemleri kapsar; permakültür ilkelerinin gıda üretimine, ev tasarımına, inşaat faaliyetlerine, enerji tasarrufu ve üretimine uygulanışını içerir ve permakültür çözümlerini destekleyen alternatif ekonomik yapılanmaları ve hukuki stratejileri de incelemektedir.

Kurs içeriğinden bazı konular:

 • Permakültür kuramı ve ilkeleri
 • Ekolojik ev konumlandırması ve tasarımı
 • Soğuk iklimler için enerji tasarrufu yöntemleri
 • Geri dönüşüm ve atık yönetimi
 • Kentsel ve kırsal stratejiler
 • Doğadaki örüntülerin anlaşılması
 • Tasarım yöntemleri
 • Organik gıda üretimi
 • Su hasadı ve yönetimi
 • Ekolojik zararlı mücadelesi
 • Kuraklık için çözümler
 • Toprak ıslahı ve erozyon önlemleri
 • Toprak işleri
 • Çiftlik hayvanları
 • Su kültürü (su ürünleri)
 • Afete hazırlık ve önleme
 • Rüzgarkıran bitkilendirme ve yangın önlemleri
 • Biyobölgesel organizasyon

Kursun 72 saatlik müfredatını Bill Mollison’ın “Permakültür: Bir Tasarım Kılavuzu” (Permaculture: A Designers’ Manual) adlı kitabının içeriği oluşturmaktadır.

Kurs sonunda katılımcılar gruplar halinde bir tasarım çalışması yaparlar ve bu çalışmalarını diğer katılımcılara ve eğitmene sunarlar. Bu tasarım çalışması hayali bir kişi veya grup ve hayali bir arazi üzerinden yapılabileceği gibi gerçek bir danışan ve arazisi için de gerçekleştirilebilmektedir. (Kurs bir üniversite kampüsünde gerçekleştiriliyorsa kampüs peyzajının bir bölümü tasarım konusu olarak alınabilir)

Eğitmen:
Mustafa F. Bakır. Eğitmenle ilgili bilgi için tıklayın.

Kurs tarihleri:

Kurs 31 Ağustos 2013’de başlayacak ve 12 Eylül 2013’de sonlanacaktır. Bu süre içerisinde bir gün (6 Eylül) boş olacaktır.

PDC kursu toplam 72 saat sürer (sunumlar ve tasarım çalışması) ve günde 1,5’ar saatlik 4 oturumdan oluşur:

Günde 3 öğün yemek ve 2 kez verilecek çay/kahve molaları sırasında içecekler ve hafif yiyecekler kurs ücretine dahil olacaktır.

Ders Saatleri

09.00am – 10.30am – Ders
10.30am – 11.00am – Ara, sıcak-soğuk içecek ve yiyecek ikramı
11.00am – 12.30pm – Ders
12.30pm – 01.30pm – Öğle yemeği arası.
01.30pm – 03.00pm – Ders
03.00pm – 03.30pm – Ara, sıcak-soğuk içecek ve yiyecek ikramı
03.30pm – 05.00pm – Ders

Kurs Mekanı ve Konaklama

Kurs İzmir’in Bayındır ilçesinin Dernekli köyüne bağlı Marmariç’te yapılacaktır. Konaklama, yol tarifi ve diğer detaylarla ilgili bilgi kayıt sonrası verilecektir. Bilgi almak için egitim(at)permacultureturkey.org adresine mail atabilirsiniz.


Daha Büyük Görüntüle

Organizasyon:

Kursu TPAE (Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü) düzenlemektedir. Ön kayıtlar www.permacultureturkey.org sitesinde bulunan kayıt formu üzerinden yapılacaktır. Kayıt formları elimize ulaştıktan sonra sizinle temasa geçilerek kesin kayıt alınacaktır.

Organizasyonla ilgili yukarıda bulunmayan detaylar ve sorular için lütfen enstitü yöneticisi Murat Akhuy ile görüşünüz: egitim(at)permacultureturkey.org


Kurs ücreti*:

1250 TL (10 Ağustos tarihinden önce ödeme yapıldığı taktirde)
1400 TL (Standart ücret)
300TL (Ön kayıt ücreti)


TPAE’nin ücretlendirme ve burs ilkelerini okumak için tıklayın.

* (KDV hariç)