PDC (Permaculture Design Certificate – Permakültür Tasarım Sertifikası) Kursu – Marmariç

<<– Kurs takvimine dönüş

pdc_marmaric-02

Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü eğitmeni Mustafa Fatih Bakır’ın vereceği kurs; 1 – 13 Temmuz tarihleri arasında İzmir, Marmariç‘te gerçekleşecek.

PDC (Permaculture Design Certificate – Permakültür Tasarım Sertifikası) kursu:

Permakültür Tasarım Sertifikası (PDC) Kursu, Bill Mollison’ın “Bir Tasarımcı Kılavuzu” adlı kitabının içeriğini oluşturan başlıkların detaylı biçimde ele alındığı 72 saatlik, uluslararası geçerliliği olan bir kurstur.

İki hafta (13 gün) süren kurs, permakültür alanında yapılacak çalışmalar için gerekli temeli sağlar ve katılımcıların Permakültür Tasarım Sertifikası ve permakültür tasarımcısı unvanı almasıyla sonuçlanır.

Kurs, permakültürün temelini oluşturan ilkelerin tanımlanmasının ardından örüntü kavrayışı, toprak ve su gibi başlıklar altında yeryüzünün farklı bölge ve iklim koşullarında yer alan ekosistemleri inceler ve görünmez yapılar da dahil olmak üzere mevcut insan yerleşkeleri ve örgütlenme biçimlerine alternatifler sunar.

Kurs boyunca ele alınacak başlıklardan bazıları şöyledir:

– Permakültür Kuramı
– Tasarımda Kavramlar ve Temalar,
– Tasarımda Metodoloji,
– Örüntü Kavrayışı,
– İklimsel Etkenler,
– Ağaçlar ve Enerji Akışları,
– Su,
– Toprak,
– Toprak Yapıları,
– Tropik İklim Stratejileri,
– Kurak Alan Stratejileri,
– Ilıman İklim Stratejileri,
– Akuakültür (su ürünleri),
– Alternatif bir Küresel Millete Yönelik Stratejiler (Görünmez yapılar ve alternatif örgütlenme biçimleri)

Kursun 13 günlük programının amacı, bu bilgiler doğrultusunda uygun tasarımlar ve stratejiler hazırlayıp hayata geçirebilecek tasarımcılar yetiştirmektir.

Permakültür Tasarım Sertifikası (PDC) Kursunun uygulamalı bölümü, kursun son 3 gününde vakit ayrılan bir tasarım çalışmasıdır. Bu uygulamada öğrenciler uygun görülen sayıda ekiplere ayrılarak gerçek bir arazide, arazi sahibinin gerçek ihtiyaçları doğrultusunda hayatlarının ilk permakültür tasarımını yapar ve kurs sonunda bu tasarımı eğitmene, diğer öğrencilere ve arazi sahibine sunarlar.

Permakültür Tasarım Sertifikası (PDC) Kursunun şehir merkezinde veya bir arazide yapılması kursun içeriğini ve işleyişini değiştirmez. Öğrenciler, arazide yapılan kurslarda, 6 saatlik günlük ders programının dışında kalan zamanlarında, arazi sakinlerinin ihtiyaç ve istekleri doğrultusunda arazideki uygulamalara destek olabilirler.

Öğrencinin, Permakültür Tasarım Sertifikası (PDC) Kursunu tamamlamasındaki ölçüt, teorik ve uygulamalı bölümlere tam katılımdır.

Eğitmen:

Mustafa F. Bakır. Eğitmenle ilgili bilgi için tıklayın.

Kurs tarihleri:

Kurs 1 Temmuz 2017’de başlayacak ve 13 Temmuz 2017’de sonlanacaktır. Bu süre içerisinde bir gün (7 Temmuz) ders işlenmeyecektir.

PDC kursu toplam 72 saat sürer (sunumlar ve tasarım çalışmasıyle birlikte) ve günde 1,5’ar saatlik 4 oturumdan oluşur.

Ders Saatleri

09.00 – 10.30 / Ders
10.30 – 11.00 / Ara, sıcak – soğuk içecek ve yiyecek ikramı
11.00 – 12.30 / Ders
12.30 – 13.30 / Öğle yemeği arası.
13.30 – 15.00 / Ders
15.00 – 15.30 / Ara, sıcak – soğuk içecek ve yiyecek ikramı
15.30 – 17.00 / Ders

Kurs Mekanı ve Konaklama

Kurs, İzmir’in Bayındır ilçesinin Dernekli Köyü’ne bağlı Marmariç‘te yapılacaktır. Konaklama, yol tarifi ve diğer detaylarla ilgili bilgi kayıt sonrası verilecektir. Bilgi almak için egitim(at)permacultureturkey.org adresine mail atabilirsiniz.


Daha Büyük Görüntüle

Organizasyon:

Kursu TPAE (Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü) düzenlemektedir. Kayıt formları elimize ulaştıktan sonra sizinle temasa geçilerek kesin kayıt alınacaktır.

Organizasyonla ilgili yukarıda bulunmayan detaylar ve sorular için lütfen enstitü eş-yöneticisi Hazal Akduran ile görüşünüz: egitim(at)permacultureturkey.org


Kurs ücreti / Kayıt:

Günde 3 öğün yemek ve 2 kez verilecek çay/kahve molaları sırasında içecekler ve hafif yiyecekler ile çadırda konaklama kurs ücretine dahildir.

2650 TL (KDV Dahil) (Erken kayıt indirimi) (30 Nisan’dan önce tam ödeme yapıldığında)
2900 TL (KDV Dahil) (Normal kayıt)


TPAE’nin ücretlendirme ve burs ilkelerini okumak için tıklayın.