Eğitmenler


Mustafa F. BAKIR

Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu.

2007 yılında Bill Mollison ve Geoff Lawton’ın, Tazmanya’da Bill Mollison’ın çiftliğinde verdikleri PPC (Permaculture Practical Certificate – Permakültür Uygulama Sertifikası) kursuna katıldı.

2008 yılında Bill Mollison ve Geoff Lawton’ın Melbourne Üniversitesi’nde düzenledikleri PDC (Permaculture Design Certificate – Permakültür Tasarım Sertifikası) kursuna katıldı.

2009 yılında Avustralya Permakültür Araştırma Enstitüsü’nde, Geoff Lawton’ın yanında iki aylık staj yaptı. Staj döneminde PEAWT (Permaculture Aid Worker Training – Permakültür Projesi Çalışan Eğitimi) ve PDC Teacher Training (PDC Eğitmen Eğitimi) eğitimlerini de tamamladı.

Uluslararası Permakültür Ağı’ndaki profili için tıklayınız.


Iraz CANDAŞ

Ağustos 2012’de Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsünün düzenlediği, Mustafa F. Bakır eğitmenliğindeki PRI (Permaculture Research Institute) Permakültür Tasarım Sertifikası (PDC) Kursu’na katıldı.

2013’te Geoff Lawton’ın yürütücülüğündeki Avustralya Permakültür Araştırma Enstitüsündeki 10 haftalık staj programını tamamladı. Staj süresinde:

– PDC Eğitmen Eğitimi (PDC Teacher Training, Geoff Lawton & Nadia Lawton),
– Toprak Yapıları (Earthworks, Geoff Lawton),
– Kentsel Permakültür (Permaculture Urban Landscape Design, Geoff Lawton),
– Permakültür Yardım Projesi Yönetimi ve Çalışanı (Permaculture Project Establishment – Permaculture Aid In Action, Geoff Lawton),
– Tohum Saklama ve Dirençli Beslenme Yoluyla Gıda Güvenliği (Food Security Through Nutritional Resilience and Seed Saving, Yeni Zelanda Permakültür Araştırma Enstitüsü – Koanga Institute kurucusu Kay Baxter),
– Sürdürülebilir Toprak Yönetimi Sürdürülebilir Toprak Yönetimi (Sustainable Soil Management, Bio-Vital sisteminin ve Trust Nature firmasının kurucusu Paul Taylor) gibi farklı konularda uzmanlaşmanın yanı sıra yoğun bir çalışmayla saha deneyimini artırdı.

Bu üç ay içinde edindiği teorik ve pratik deneyimleri ülkesinde hayata geçirmek üzere Eylül 2013’te Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde, bir permakültür eğitim, uygulama ve yaşam alanı olarak düşünülen “Kızıltepe Permakültür” arazisinin tasarım ve uygulama çalışmalarına başladı.

Mayıs 2014’te Owen Hablutzel’den “Dönüm Hattı Tasarımına (Keyline Design) Giriş Eğitimi” aldı. Temmuz 2015’te Savory Institute Türkiye Gözesi Anadolu Meraları’nın düzenlediği, Durukan Dudu ve Volkan Büyüküngör eğitmenliğindeki “Uygulamalı Bütüncül Yönetim Eğitimi”ni tamamladı.

Ocak 2014’te Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü eğitmeni oldu ve bu çerçevede birçok kere, farklı konularda eğitimler verdi. 2014 yılından bugüne, farklı ölçeklerde ve coğrafyalarda permakültür tasarım danışmanlığı yaptı.

Ekim 2017 itibariyle, daha önce yönetim kurulu üyesi olduğu Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü’nün yönetim kurulu başkanlığına getirilen Iraz Candaş, profesyonel olarak permakültür tasarımcılığı ve danışmanlığına devam etmektedir.

Uluslararası Permakültür Ağı’ndaki profili için tıklayınız.


Murat AKHUY

Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi, daha sonra Mimar Sinan Üniversitesi Yapı Statiği Bölümü’nde yüksek lisans yaptı ve araştırma görevlisi olarak çalıştı.

Üniversiteden ayrıldıktan sonra, İstanbul’da profesyonel olarak 12 yıl boyunca çalıştı ve 2007 yılında Marmariç’e taşındı.

2009 yılında kurulan Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü’nde idari yönetici olarak göreve başladı.

2010 yılında Bill Mollison ile Geoff Lawton’ın verdiği PDC (Permakültür Tasarım Sertifikası) kursuna katıldı.

Bill Mollison’ın “A Designers’ Manual” adlı kitabının çeviri sürecinde yer almaktadır.

Ağustos 2011’de Pastoral Vadi’de ilk “Permakültüre Giriş” kursunu verdi.


Senem TÜFEKÇİOĞLU

İ.Ü. Orman Fakültesi, Peyzaj Mimarlığı bölümünü bitirdi.

TPAE’nin 2010 yılında düzenlediği, Bill Mollison ve Geoff Lawton’ın eğitmenlik yaptığı PDC kursuna katıldı.

2011 yılında Ürdün’de gerçekleşen Uluslararası Permakültür Konferansı’na (IPC Jordan 2011) katılarak farklı coğrafyalarda çalışan permakültür tasarımcılarıyla deneyim paylaşımında bulundu.

Sürdürülebilir Yaşam Kolektifi ile birlikte; 2011 ve 2012 yıllarında “Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali” organizasyon komitesinde görev aldı.

2013 Mayıs ayında “Permakültürle Yaz Bostanı: Mandala Bahçesi” isimli uygulamalı bir kurs verdi. TPAE’nin 2013 yılında düzenlediği Permakültür Eğitmen Eğitimi kursuna katıldı.

2013 yılında içeriğini kendi hazırladığı Pratik Ev Permakültürü (PEP) Kursu, Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü tarafından enstitü kursları arasına kabul edildi. PEP kurslarını İstanbul Permakültür Kolektifi işbirliğiyle düzenlemektedir.

Senem Tüfekçioğlu, İstanbul’da oturuyor, kendi küçük balkon bahçesini oluşturmaya çalışıyor. Yaşamlarımızı sürdürülebilir hale getirmek için şehirden kaçmaya gerek olmadığını düşünüyor ve kendilerine seçim şansı verilse şehir insanlarının da kollarını sıvamaktan çekinmeyeceğine inanıyor.

Uluslararası Permakültür Ağı’ndaki profili için tıklayınız.


Evren YILDIRIM

Mayıs 2017’de Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü’nün düzenlediği, Permakültür Tasarım Sertifikası (PDC) Kursu’nu tamamladı.

Temmuz 2017’de Anadolu Meraları ve Savory Network tarafından düzenlenen Toprak Mikrobiyolojisi Çobanlığı Eğitimi’ne katıldı.

Eylül 2017’de Geoff Lawton’ın yürütücülüğündeki Avustralya Permakültür Araştırma Enstitüsü’nün Ürdün’de gerçekleştirdiği “Çölü Yeşillendirme Projesi” staj programına katıldı.

Mart 2018’de İstanbul Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi “Uygulamalı Bahçıvanlık” sertifika programını tamamladı.

Eylül 2018’de Yeni Zelanda Koanga Ensititüsü’nde üç aylık staj programına katıldı. Staj sırasında Biyoyoğun (Biointensive) Üretim Teknikleri ve Besin Maddelerince Zengin Gıda Yetiştiriciliği, Tohum Saklama eğitimlerini aldı.

Mart 2019’da Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü’nün düzenlediği, Permakültür Tasarım Sertifikası (PDC) Eğitmen Eğitimi’ni tamamladı.

Orman6 ve Kokopelli Şehirde ile birlikte eğitim ve tasarım danışmanlığı konularında çalışmaktadır.

Uluslararası Permakültür Ağı’ndaki profili için tıklayınız.


Dilek YALÇIN DEMİRALP

İstanbul Üniversitesi Kimya Mühendisliği ve İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadı Enstitüsü mezunu.

Uzun yıllar yönetici, sosyal denetçi, sistem denetçisi olarak çalıştıktan sonra evlenerek İngiltere’ye gitti ve 6 yıl orada yaşadıktan sonra yurda döndü.

2009 yılında ”Çocuğumu nasıl doğru beslerim?” sorusundan yola çıkarak permakültür ile tanıştı ve beslenmenin çok ötesinde bir dünya olduğunun farkına vardı.

2011 yılında Permablitz İstanbul’un ilk toplantısından itibaren grubun içerisinde ve çalışmalarında yeraldı.

2012 yılında Mustafa Bakır ve Rhamis Kent’ten Permakültür Tasarım Sertifikasını aldı.

2013 yılında Mustafa Bakır’ın eğitmenliğinde ”PDC Eğitmen Eğitimi” kursuna, Senem Tüfekçioğlu’nun eğitmenliğinde ”Pratik Ev Permakültürü” kursuna ve Art of Hosting‘e katıldı.

2014 yılında Steve Read’in İstanbul’da verdiği Permakültür Tasarım Sertifikası kursunda asistanlık yaptı.

2013 Şubatında İstanbul Permakültür Kolektifi‘ni, Seda Ergazi ile birlikte kurdu. Bu tarihten beri permakültür ve topluluk oluşturma ile ilgili kursları, atölyeleri, eğitimleri hem düzenliyor, hem de katılıyor. Bunlardan bazıları:
– Doğal Arıcılık (Eğitmen: Debra Roberts)
– Arıcılar için Doğal Arıcılık (Eğitmen: Debra Roberts)
– Şehirde Permakültür (Steve Read Şubat 2014 ve Jillian Hovey Eylül 2013)
– Kompost ve Solucan Kompostu (eğitmen İlknur Urkun)
– Kompost ve Bokashi Kompostu (eğitmen Emre Rona)
– Küresel İklim Değişikliği, Biyolojik Çeşitlilik, Ormanlar (eğitmen Doç. Dr. Necmi Aksoy)
– Su: Kullanımı, Arıtımı, Hasadı (eğitmen Emre Rona)
– Dönüm Hattı (Keyline) Tasarım Yönetimine Giriş (eğitmen Owen Hablutzel)
– Şehirler ve Kırsal Bölgeler için Sürdürülebilir Yağmur Suyu Hasadı (eğitmen Owen Hablutzel)
– Toprak Yapılar Eğitimi (eğitmen Özgül Öztürk Aksu)

2012 – 2014 yılları arasında özel bir anaokulunun iki ayrı şubesinde 4-5 yaş grubu çocuklara Doğa ve Çocuk dersi verdi. Aynı dersi 2014 – 2015 ders yılında özel bir vakıf ilkokulunda, ilkokul birinci sınıflara vermeye devam ediyor ve okullarda permakültür çalışmaları ile ilgileniyor.

En çok tüketenlerin şehirler olduğuna ve şehirlerde permakültürle fark yaratılabileceğine inanıyor. Çocuklarımıza, günümüzdeki düzenin negatifliklerini adım adım azaltarak daha düzgün bir gelecek bırakılabileceğini düşünüyor.

Uluslararası Permakültür Ağı’ndaki profili için tıklayınız.


Seda ERGAZİ

2012’de Şehirde permakültür uygulamalarını deneyimlemek için Permablitz İstanbul oluşumunda kent bahçeleri tasarımı ve uygulamasına katıldı.

Şubat 2013’de arkadaşı Dilek Yalçın Demiralp ile İstanbul Permakültür Kolektifini kurdu. Şehirde permakültür ve sürdürülebilirlik üzerine eğitimler, atölyeler ve konferanslar tasarlıyor, organize ediyor.

Katıldığı eğitimler;

– 2012 Mayıs / TPAE Permakültüre Giriş Kursu (2 gün), Eğitmen: Mustafa F. Bakır

– 2012 Ağustos / TPAE Permakültüre Tasarım Sertifikası (13 gün), Eğitmen: Mustafa F. Bakır

-2013 Kasım / TPAE Permakültür Tasarım Sertifikası Eğitmen Eğitimi (6 gün), Eğitmen: Mustafa F. Bakır

– 2014 Mart / TPAE Pratik Ev Permakültürü Eğitimi, Eğitmen: Senem Tüfekçioğlu

– 2015 Eylül / TPAE Permakültür Tasarım Uygulama Kursu (4 Gün), Eğitmen: Mustafa F. Bakır & Iraz Candaş & Aybike Zengin

– Ekolojik Mimari Saman Balya Ev yapım Eğitimi (Eğitmenler: Matthieu Pedergnana – Ece Aslan – Mukund İyer – Merve Tekin)
– Doğal Arıcılık (Eğitmen: Debra Roberts)
– Arıcılar için Doğal Arıcılık (Eğitmen: Debra Roberts)
– Şehirde Permakültür (Steve Read Şubat 2014 ve Jillian Hovey Eylül 2013)
– Kompost ve Solucan Kompostu (Eğitmen: İlknur Urkun)
– Kompost ve Bokashi Kompostu (Eğitmen: Emre Rona)
– Küresel İklim Değişikliği, Biyolojik Çeşitlilik, Ormanlar (Eğitmen: Doç. Dr. Necmi Aksoy)
– Su: Kullanımı, Arıtımı, Hasadı (Eğitmen: Emre Rona)
– Dönüm Hattı (Keyline) Tasarım Yönetimine Giriş (Eğitmen: Owen Hablutzel)
– Şehirler ve Kırsal Bölgeler için Sürdürülebilir Yağmur Suyu Hasadı (Eğitmen: Owen Hablutzel)

– 2014 yılında Steve Read’in İstanbul’da verdiği Permakültür Tasarım Sertifikası kursunda asistanlık yaptı.

– 2012’den beri özel bir okulun iki ayrı şubesinde çocuklara Doğa Sporları dersi vermeye devam ediyor.

Uluslararası Permakültür Ağı’ndaki profili için tıklayınız.