PRI
RSS ile takip edin!   
Ya da adresinizi girerek email listemize üye olun:


Eğitmenler

Mustafa F. BAKIR

Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu.

2007 yılında Bill Mollison ve Geoff Lawton’ın, Tazmanya’da Bill Mollison’ın çiftliğinde verdikleri PPC (Permaculture Practical Certificate – Permakültür Uygulama Sertifikası) kursuna katıldı.

2008 yılında Bill Mollison ve Geoff Lawton’ın Melbourne Üniversitesi’nde düzenledikleri PDC (Permaculture Design Certificate – Permakültür Tasarım Sertifikası) kursuna katıldı.

2009 yılında Avustralya Permakültür Araştırma Enstitüsü’nde, Geoff Lawton’ın yanında iki aylık staj yaptı. Staj döneminde PEAWT (Permaculture Aid Worker Training – Permakültür Projesi Çalışan Eğitimi) ve PDC Teacher Training (PDC Eğitmen Eğitimi) eğitimlerini de tamamladı.

Uluslararası Permakültür Ağı’ndaki profili için tıklayınız.


Murat Akhuy

Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi, daha sonra Mimar Sinan Üniversitesi Yapı Statiği Bölümü’nde yüksek lisans yaptı ve araştırma görevlisi olarak çalıştı.

Üniversiteden ayrıldıktan sonra, İstanbul’da profesyonel olarak 12 yıl boyunca çalıştı ve 2007 yılında Marmariç’e taşındı.

2009 yılında kurulan Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü’nde idari yönetici olarak göreve başladı.

2010 yılında Bill Mollison ile Geoff Lawton’ın verdiği PDC (Permakültür Tasarım Sertifikası) kursuna katıldı.

Bill Mollison’ın “A Designers’ Manual” adlı kitabının çeviri sürecinde yer almaktadır.

Ağustos 2011’de Pastoral Vadi’de ilk “Permakültür’e Giriş” kursunu verdi.


Erkan Buğday

Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü mezunudur.

2008 yılında Bill Mollison ve Geoff Lawton’ın Melbourne Üniversitesi’nde düzenledikleri PDC (Permaculture Design Certificate – Permakültür Tasarım Sertifikası) kursuna katıldı.

Halen Marmariç Ekolojik Yaşam Derneği Başkanlığını yürütmekte ve Bill Mollison’ın “Permaculture: A Designers’ Manual” kitabının çeviri ekibinde yer almaktadır.


Eren Toydemir

Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü’nde geçirdiği 7 ay sürecinde birçok eğitime katıldı:

– Mart 2012’de Permakültüre Giriş kursu,

– Mayıs 2012’de Bayramiç Yeniköy’de gerçekleşen Penny Livingstone-Stark ve Janell Kapoor’un ekolojik mimari eğitimi,

– Ağustos 2012’de Mustafa Fatih Bakır’dan Permakültür Tasarım Sertifikası eğitimi.

Ekim 2013 itibariyle Bayramiç, Çavuşlu Köyü’ndeki kendi arazisinde permakültür uygulamalarına başladı.

Uluslararası Permakültür Ağı’ndaki profili için tıklayınız.


Iraz Candaş

Ağustos 2012’de Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsünün, Marmariç Permakültür’de düzenlediği, Mustafa Fatih Bakır eğitmenliğindeki PRI Permakültür Tasarım Sertifikası (PDC) Kursu’na katıldı. Bu eğitimden sonra, henüz 23 yaşındayken hayatına permakültür üzerinden yön vermek istediğine karar verdi. Mustafa F. Bakır’ın referansıyla Permakültür Araştırma Enstitülerinin merkezi sayılan, Geoff Lawton’ın yürütücülüğündeki Avustralya Permakültür Araştırma Enstitüsündeki 10 haftalık staj programına katıldı. Bu staj kapsamında;

– PDC Eğitmen Eğitimi (PDC Teacher Training, Geoff Lawton & Nadia Lawton)
– Toprak Yapıları (Earthworks, Geoff Lawton)
– Kentsel Permakültür (Permaculture Urban Landscape Design, Geoff Lawton)
– Permakültür Yardım Projesi Yönetimi ve Çalışanı (Permaculture Project Establishment – Permaculture Aid In Action, Geoff Lawton)
-​ Tohum Saklama ve Dirençli Beslenme Yoluyla Gıda Güvenliği (Food Security Through Nutritional Resiliance and Seed Saving, Yeni Zelanda Permakültür Araştırma Enstitüsü – Koanga Institute kurucusu Kay Baxter)
– Sürdürülebilir Toprak Yönetimi (Sustainable Soil Management, Bio-Vital sisteminin ve Trust Nature firmasının kurucusu Paul Taylor) eğitimlerini tamamladı.

Bu üç ay içinde edindiği teorik ve pratik deneyimleri kendi yurdunda bir an önce hayata geçirmek ve yereldeki insanlara dokunabilmek için Nisan 2013 itibariyle uygun bir arazi arayışına çıktı. Eylül 2013’te Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde, bir permakültür eğitim, uygulama ve yaşam alanı olarak düşünülen “Kızıltepe Permakültür” arazisinin tasarım ve uygulama çalışmalarına başladı.

Ocak 2014’te Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü eğitmeni oldu ve bu çerçevede birçok kere, farklı şehirlerde Permakültüre Giriş Kursları verdi.

Mayıs 2014’te Owen Hablutzel’den Dönüm Hattı Tasarımına (Keyline Design) Giriş Eğitimi aldı. Temmuz 2015’te Savory Institute Türkiye Gözesi Anadolu Meraları’nın düzenlediği, Durukan Dudu ve Volkan Büyüküngör eğitmenliğindeki Uygulamalı Bütüncül Yönetim Eğitimi’ni tamamladı. Aynı yaz Kızıltepe Permakültür’de TPAE tarafından düzenlenen PDC Kursu’nda Mustafa F. Bakır’la birlikte eğitmen olarak yer aldı.

Iraz Candaş şu an Kızıltepe Permakültür arazisinde, beş kişilik bir toplulukla Aralık 2014 itibariyle yerleştiği saman balyası ve kerpiç evinde yaşıyor. Farklı ölçeklerde ve deneysel birçok onarıcı tarım uygulamasıyla gıda ve şifa yetiştiriyor, bütüncül planlı otlatmayla süt ve besi koyunculuğu yapıyor. Doğal Arıcılık Kursu’na katıldığı Debra Roberts’tan aldığı ilhamla topluluk olarak arıcılığa başlayacaklar. Koyunlarla birlikte otlatma döngüsüne dahil edecekleri tavukları için şu anda tek eksik inşaatı beklenen tavuk traktörleri. Temiz, sağlıklı ve besleyici gıdanın yerelde üretilmesi ve tüketilmesi (türetilmesi) için Bayramiç özelinde çözümler bulmak için emek veriyor. Gerçek gıda fazlasını yereldeki insana ulaştırmak için kurduğu en büyük hayallerden biri ise pazarcılık yapmak.

Uluslararası Permakültür Ağı’ndaki profili için tıklayınız.


Senem Tüfekçioğlu

İ.Ü. Orman Fakültesi, Peyzaj Mimarlığı bölümünü bitirdi.

TPAE’nin 2010 yılında düzenlediği, Bill Mollison ve Geoff Lawton’ın eğitmenlik yaptığı PDC kursuna katıldı.

2011 yılında Ürdün’de gerçekleşen Uluslararası Permakültür Konferansı’na (IPC Jordan 2011) katılarak farklı coğrafyalarda çalışan permakültür tasarımcılarıyla deneyim paylaşımında bulundu.

Sürdürülebilir Yaşam Kolektifi ile birlikte; 2011 ve 2012 yıllarında “Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali” organizasyon komitesinde görev aldı.

2013 Mayıs ayında “Permakültürle Yaz Bostanı: Mandala Bahçesi” isimli uygulamalı bir kurs verdi. TPAE’nin 2013 yılında düzenlediği Permakültür Eğitmen Eğitimi kursuna katıldı.

2013 yılında içeriğini kendi hazırladığı Pratik Ev Permakültürü (PEP) Kursu, Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü tarafından enstitü kursları arasına kabul edildi. PEP kurslarını İstanbul Permakültür Kolektifi işbirliğiyle düzenlemektedir.

Senem Tüfekçioğlu, İstanbul’da oturuyor, kendi küçük balkon bahçesini oluşturmaya çalışıyor. Yaşamlarımızı sürdürülebilir hale getirmek için şehirden kaçmaya gerek olmadığını düşünüyor ve kendilerine seçim şansı verilse şehir insanlarının da kollarını sıvamaktan çekinmeyeceğine inanıyor.

Uluslararası Permakültür Ağı’ndaki profili için tıklayınız.


Dilek Yalçın Demiralp

İstanbul Üniversitesi Kimya Mühendisliği ve İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadı Enstitüsü mezunu.

Uzun yıllar yönetici, sosyal denetçi, sistem denetçisi olarak çalıştıktan sonra evlenerek İngiltere’ye gitti ve 6 yıl orada yaşadıktan sonra yurda döndü.

2009 yılında ”Çocuğumu nasıl doğru beslerim?” sorusundan yola çıkarak permakültür ile tanıştı ve beslenmenin çok ötesinde bir dünya olduğunun farkına vardı.

2011 yılında Permablitz İstanbul’un ilk toplantısından itibaren grubun içerisinde ve çalışmalarında yeraldı.

2012 yılında Mustafa Bakır ve Rhamis Kent’ten Permakültür Tasarım Sertifikasını aldı.

2013 yılında Mustafa Bakır’ın eğitmenliğinde ”PDC Eğitmen Eğitimi” kursuna, Senem Tüfekçioğlu’nun eğitmenliğinde ”Pratik Ev Permakültürü” kursuna ve Art of Hosting‘e katıldı.

2014 yılında Steve Read’in İstanbul’da verdiği Permakültür Tasarım Sertifikası kursunda asistanlık yaptı.

2013 Şubatında İstanbul Permakültür Kolektifi‘ni, Seda Ergazi ile birlikte kurdu. Bu tarihten beri permakültür ve topluluk oluşturma ile ilgili kursları, atölyeleri, eğitimleri hem düzenliyor, hem de katılıyor. Bunlardan bazıları:

 • Doğal Arıcılık (eğitmen Debra Roberts)
 • Arıcılar için Doğal Arıcılık (eğitmen Debra Roberts)
 • Şehirde Permakültür (Steve Read Şubat 2014 ve Jillian Hovey Eylül 2013)
 • Kompost ve Solucan Kompostu (eğitmen İlknur Urkun)
 • Kompost ve Bokashi Kompostu (eğitmen Emre Rona)
 • Küresel İklim Değişikliği, Biyolojik Çeşitlilik, Ormanlar (eğitmen Doç. Dr. Necmi Aksoy)
 • Su: Kullanımı, Arıtımı, Hasadı (eğitmen Emre Rona)
 • Dönüm Hattı (Keyline) Tasarım Yönetimine Giriş (eğitmen Owen Hablutzel)
 • Şehirler ve Kırsal Bölgeler için Sürdürülebilir Yağmur Suyu Hasadı (eğitmen Owen Hablutzel)
 • Şiddetsiz İletişim Semineri (kolaylaştırıcı Vivet Alevi)
 • Fitoterapiye Giriş Semineri (eğitmen Şaduman Karaca)
 • Toprak Yapılar Eğitimi (eğitmen Özgül Öztürk Aksu)
 • 2012 – 2014 yılları arasında özel bir anaokulunun iki ayrı şubesinde 4-5 yaş grubu çocuklara Doğa ve Çocuk dersi verdi. Aynı dersi 2014 – 2015 ders yılında özel bir vakıf ilkokulunda, ilkokul birinci sınıflara vermeye devam ediyor ve okullarda permakültür çalışmaları ile ilgileniyor.

  En çok tüketenlerin şehirler olduğuna ve şehirlerde permakültürle fark yaratılabileceğine inanıyor. Çocuklarımıza, günümüzdeki düzenin negatifliklerini adım adım azaltarak daha düzgün bir gelecek bırakılabileceğini düşünüyor.

  Uluslararası Permakültür Ağı’ndaki profili için tıklayınız.


  Seda Ergazi

  2012’de Şehirde permakültür uygulamalarını deneyimlemek için Permablitz İstanbul oluşumunda kent bahçeleri tasarımı ve uygulamasına katıldı.

  2012’de Permakültür Tasarım Sertifikasını (PRI-PDC) ve Kasım 2013 de Eğitmen Eğitimi Sertifikasını (PRI-PTT) aldı.

  Şubat 2013’de arkadaşı Dilek Yalçın Demiralp ile İstanbul Permakültür Kolektifini kurdu. Şehirde permakültür ve sürdürülebilirlik üzerine eğitimler, atölyeler ve konferanslar tasarlıyor, organize ediyor.

  Katıldığı eğitimler;

  – 2012 Mayıs / TPAE Permakültüre Giriş Kursu
  Eğitmen: Mustafa F. Bakır

  – 2012 Ağustos / TPAE Permakültüre Tasarım Sertifikası
  Eğitmen: Mustafa F. Bakır

  – 2013 Temmuz / Ekolojik Mimari Saman Balya Ev yapım Eğitimi (11 gün)
  Eğitmenler: Matthieu Pedergnana – Ece Aslan – Mukund İyer – Merve Tekin

  -2013 Ağustos / Anadolu Jam – Topluluk Oluşturma Deneyimi (8 gün)
  Eğitmen: Shilpa Jain

  -2013 Kasım / TPAE Permakültür Tasarım Sertifikası Eğitmen Eğitimi (6 gün)
  Eğitmen: Mustafa F. Bakır

  – 2014 Mart / TPAE Pratik Ev Permakültürü Eğitimi
  Eğitmen: Senem Tüfekçioğlu

  – 2015 Eylül / TPAE Permakültür Tasarım Uygulama Kursu (4 Gün)
  Eğitmen: Mustafa F. Bakır & Iraz Candaş & Aybike Zengin

  – Doğal Arıcılık (Eğitmen: Debra Roberts)
  – Arıcılar için Doğal Arıcılık (Eğitmen: Debra Roberts)
  – Şehirde Permakültür (Steve Read Şubat 2014 ve Jillian Hovey Eylül 2013)
  – Kompost ve Solucan Kompostu (Eğitmen: İlknur Urkun)
  – Kompost ve Bokashi Kompostu (Eğitmen: Emre Rona)
  – Küresel İklim Değişikliği, Biyolojik Çeşitlilik, Ormanlar (Eğitmen: Doç. Dr. Necmi Aksoy)
  – Su: Kullanımı, Arıtımı, Hasadı (Eğitmen: Emre Rona)
  – Dönüm Hattı (Keyline) Tasarım Yönetimine Giriş (Eğitmen: Owen Hablutzel)
  – Şehirler ve Kırsal Bölgeler için Sürdürülebilir Yağmur Suyu Hasadı (Eğitmen: Owen Hablutzel)

  Verdiği Eğitimler ;

  – TPAE Giriş Kursu ( 1-2 Kasım 2014 )
  – TPAE Giriş Kursu (11-12 Nisan 2015 )
  – TPAE Giriş Kursu (23-24 Mayıs 2015 )

  – 2014 yılında Steve Read’in İstanbul’da verdiği Permakültür Tasarım Sertifikası kursunda asistanlık yaptı.

  – 2012’den beri özel bir okulun iki ayrı şubesinde çocuklara Doğa Sporları dersi vermeye devam ediyor.

  Uluslararası Permakültür Ağı’ndaki profili için tıklayınız.

  Yayın tarihi: 24 Şubat 2010