Bir Çürüme Kursu: Toprak, Kompost ve Tuvalet

7
Nisan
2018

<<– Kurs takvimine dönüş

Canlı ve cansız toprağın İngilizce karşılıkları “soil” ve “dirt”. İki farklı kelime ile ifade etmişler yaşayan ve ölü toprağı.

Günümüzün hâkim üretim biçimi olan endüstriyel, monokültür tarım giderek ölen, içindeki yaşamı yitiren topraklarda yapılmaya çalışılıyor. Artan nüfus ve beraberinde gelen gıda üretimi baskısı geleceği olmayan, bu “sürdürülemez” üretim biçimine alternatif geliştirmeyi zorlaştırıyor, ancak küresel iklim değişikliğinden kirliliğe, oradan da biyoçeşitlilik kaybına kadar uzanan bir dizi kritik sorunla baş etmenin tek yolu böylesi alternatifleri ortaya çıkarabilmekte yatıyor.

Onarıcı tarım başlığı altında toplanabilecek birçok uygulama, endüstriyel tarımın tersine toprağın yaşayan kısmına odaklanıyor ve fosil kaynaklı sentetik gübreler, ot ve zararlı ilaçları yerine bitkiler ve toprak mikroorganizmaları arasında işbirliğine odaklanıyor.

Bu kurs boyunca yaşayan toprağın ne ifade ettiğini, mikrocanlılık ve diğer toprak bileşenlerinin bitkilerin besin döngüsünde oynadığı kritik rolü ve hepsinin ötesinde cansız toprakların nasıl canlandırılabileceğini öğreneceksiniz.
7, 8, 14 ve 15 Nisan tarihlerinde gerçekleşecek olan Bir Çürüme Kursu: Toprak, Kompost ve Tuvalet, kompostun ne olduğunu, önemini ve gezegenimizin döngülerindeki yerini kavramak isteyen herkesin faydalanabileceği dört günlük, uygulamalı bir kurstur. Katılım için hiçbir ön koşul yoktur.

Gezegenimizdeki temel ölüm ve yaşam döngüsünü ele alan kurs; toprak ekolojisi ve mikrobiyolojisi, kompost yapım yöntemleri ve kullanımı, insan atıklarının değerlendirilmesi yönünde uygulanabilecek kuru kompost tuvalet yöntemleri, insan sindirim sistemi ve toprak mikrobiyolojisi arasındaki ilişki gibi konuları hem teorik hem de uygulamalı olarak kapsamaktadır.

Kurs süresince anlatılan kompost yöntemlerinden biri uygulamalı olarak gösterilecektir.

Kurs içeriğinden bazı konu başlıkları:
– Gezegendeki Döngüler
– Toprak
– Toprak Besin Ağı
– Kompost
– Humanür (insan gübresi)
– İnsan Mikrobiyomu ve Toprak

Günlük Program
– 10:00-11:30 (Ders)
– 11:30-12:00 (Çay/Kahve İkramı)
– 12:00-13:30 (Ders)
– 13:30-14:30 (Öğle arası)
– 14:30-16:00 (Ders)
– 16:00-16:30 (Çay/Kahve İkramı)
– 16:30-18:00 (Ders)

Kursun teorik kısımları, Moda’da Porta Eğitim ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nde yapılacaktır.
15 Nisan 2018 Pazar günü, uygulamalı ders için Nesin Vakfı Çiftliği’ne gidilecektir.

Eğitmenler: Iraz Candaş, Murat Akhuy, Emre Murat Varlık

Sertifika
12 teorik ve 4 uygulamalı oturumdan oluşan toplam 4 günlük bir kurstur. Kurs bitiminde tam katılım gösteren katılımcılar, Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü onaylı sertifika almaya hak kazanacaklardır.


Kayıt ve rezervasyon

TPAE tarafından düzenlenen kurs en az 15, en fazla 25 kişinin katılımıyla gerçekleşecektir.
Günde 2 kez verilecek çay/kahve molaları sırasında içecekler ve ikramlar, uygulama alanına ulaşım kurs ücretine dahildir.

Kurs fiyatı: 680 TL (KDV Dahil)


Son kayıt tarihi 30 Mart’tır.

TPAE’nin ücretlendirme ve burs ilkelerini okumak için tıklayın.

İletişim için egitim [@] permacultureturkey.org adresine mail atabilirsiniz.
Facebook Etkinliğinden gelişmeleri takip edebilirsiniz