6-9 Nisan 2019 Toprak, Kompost ve Tuvalet Kursu

6
Nisan
2019

<<– Kurs takvimine dönüş

Kayıt ve rezervasyon

Yer ve Gök Onarıcı Tasarım ve Eğitim Atölyesi tarafından düzenlenen kurs en az 15, en fazla 30 kişinin katılımıyla gerçekleşecektir.

Kurs kayıtları sadece Yer ve Gök Onarıcı Tasarım websitesi üzerinden yapılmaktadır.

KAYIT OLMAK İÇİN TIKLAYIN.


Eğitmenler

Iraz Candaş, Volkan Dündar, Timuçin Şahin


Kurs İçeriği

Canlı ve cansız toprağın İngilizce karşılıkları “soil” ve “dirt”. İki farklı kelime ile ifade etmişler yaşayan ve ölü toprağı.

Günümüzün hâkim üretim biçimi olan endüstriyel, monokültür tarım giderek ölen, içindeki yaşamı yitiren topraklarda yapılmaya çalışılıyor. Artan nüfus ve beraberinde gelen gıda üretimi baskısı geleceği olmayan, bu “sürdürülemez” üretim biçimine alternatif geliştirmeyi zorlaştırıyor, ancak küresel iklim değişikliğinden kirliliğe, oradan da biyoçeşitlilik kaybına kadar uzanan bir dizi kritik sorunla baş etmenin tek yolu böylesi alternatifleri ortaya çıkarabilmekte yatıyor.

Onarıcı tarım başlığı altında toplanabilecek birçok uygulama, endüstriyel tarımın tersine toprağın yaşayan kısmına odaklanıyor ve fosil kaynaklı sentetik gübreler, ot ve zararlı ilaçları yerine bitkiler ve toprak mikroorganizmaları arasında işbirliğine odaklanıyor.

Bu kurs boyunca yaşayan toprağın ne ifade ettiğini, mikrocanlılık ve diğer toprak bileşenlerinin bitkilerin besin döngüsünde oynadığı kritik rolü ve hepsinin ötesinde cansız toprakların nasıl canlandırılabileceğini öğreneceksiniz.
6, 7, 8 ve 9 Nisan tarihlerinde gerçekleşecek olan Bir Çürüme Kursu: Toprak, Kompost ve Tuvalet, kompostun ne olduğunu, önemini ve gezegenimizin döngülerindeki yerini kavramak isteyen herkesin faydalanabileceği dört günlük, uygulamalı bir kurstur. Katılım için hiçbir ön koşul yoktur.

Gezegenimizdeki temel ölüm ve yaşam döngüsünü ele alan kurs; toprak ekolojisi ve mikrobiyolojisi, kompost yapım yöntemleri ve kullanımı, insan atıklarının değerlendirilmesi yönünde uygulanabilecek kuru kompost tuvalet yöntemleri, insan sindirim sistemi ve toprak mikrobiyolojisi arasındaki ilişki gibi konuları hem teorik hem de uygulamalı olarak kapsamaktadır.

Kurs süresince anlatılan kompost yöntemlerinden biri uygulamalı olarak gösterilecektir.

Bazı Konu Başlıkları:
– Gezegendeki Döngüler
– Toprak
– Toprak Besin Ağı
– Kompost
– Humanür (insan gübresi)
– İnsan Mikrobiyomu ve Toprak


Kurs Mekanı

Kurs, Bademler Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Doğal Yaşam Köyü‘nde gerçekleşecektir.


Günlük Program
– 10:00-11:30 (Ders)
– 11:30-12:00 (Çay/Kahve İkramı)
– 12:00-13:30 (Ders)
– 13:30-14:30 (Öğle arası)
– 14:30-16:00 (Ders)
– 16:00-16:30 (Çay/Kahve İkramı)
– 16:30-18:00 (Ders)


Sertifika

16 oturumdan oluşan toplam 4 günlük bir kurstur. Kurs bitiminde tam katılım gösteren katılımcılar, Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü onaylı sertifika almaya hak kazanacaklardır.


Yer ve Gök Onarıcı Tasarım ve Eğitim Atölyesi tarafından düzenlenen kurs en az 15, en fazla 30 kişinin katılımıyla gerçekleşecektir.

Kurs kayıtları sadece Yer ve Gök Onarıcı Tasarım web sitesi üzerinden yapılmaktadır.

KAYIT OLMAK İÇİN TIKLAYIN.


TPAE’nin burs ilkelerini okumak için tıklayın.

Burslarla ilgili iletişim için egitim [@] permacultureturkey.org adresine mail atabilirsiniz. Organizasyonla ilgili tüm sorularınız için egitim [@] yergoktasarim.com adresine yazmanı rica ederiz.

Facebook Etkinliğinden gelişmeleri takip edebilirsiniz.

3 Responses to “6-9 Nisan 2019 Toprak, Kompost ve Tuvalet Kursu”

 1. Fahrunnisa Akbatur dedi ki:

  Merhaba,
  Bu egitimin tarihleri afiste ve metinde farkli: afiste 6- 9 Nisan, 4 gun, metinde ise 7-8-14-15 Nisan olarak kaydedilmis. Lutfen aciklar misiniz?

  • Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü dedi ki:

   Merhaba, uyarı için teşekkürler metni düzelttik. Kurs 6-9 Nisan 2019 tarihlerinde gerçekleşecektir.

 2. figen petmezci dedi ki:

  Eğitimin űcreti nedir?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*